Дизайн 2 бага бүлгийн өвлийн сэдэв. Хоёрдахь бага бүлгийн "цасан хүн" -д зориулсан зураг төсөл боловсруулах Оуд газрын зураг. Сэдэв: "Өнгөт навчис уналт"

Бүртгүүлэх
perstil.ru нийгэмлэгт нэгдээрэй!
Холбоо барих:

Зорилтот:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд нийгмийн ач холбогдолтой ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд:Зэрлэг ан амьтдыг өвлийн улиралд бэлтгэх материалыг давтах, хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх, цасан ширхгийн тухай шүлэг давтах, хүүхдүүдэд хариу үйлдэл үзүүлэх, дизайнертай ажиллах чадварыг хөгжүүлэх, дизайнерын үндсэн өнгө, нарийн ширийн зүйлийн талаархи мэдлэгийг давтах, ур чадвараа хөгжүүлэх. тайлбарын дагуу дэлгэрэнгүй мэдээллийг олох.

Тоног төхөөрөмж:Тоглоомын баавгай, захидал бүхий дугтуй, том дизайнер, ороолт, Железновын "Автобус", "Баавгай бүжиглэж байна" дууны бичлэгүүд.

Хичээлийн явц

Залуус аа, өнөөдөр би ажилдаа маш эрт ирсэн бөгөөд манаач надад энэ захидлыг өглөө. Би үүнийг уншаад таны тусламжгүйгээр би үүнийг даван туулж чадахгүй гэдгийг ойлгосон. Би чамд уншуулмаар байна уу?

"Эрхэм залуусаа. Мишка-Топтыжка танд захидал бичиж байна. Би маш жижигхэн хэвээр байгаа бөгөөд миний эргэн тойронд юу болж байгааг ойлгохгүй байна. Гадаа маш хүйтэн болсон. Удахгүй өвөл ирнэ гэж хэрэм хэлдэг. Тэр мөөг, жимс, хадгалсан самар хатаасан. Бөжин саарал үслэг дээлээ цагаан болгон сольсон. Би өвөлд хэрхэн бэлдэхээ мэдэхгүй байна, яагаад ч юм би байнга унтмаар байна. Надад туслаач!"

Залуус аа, энэ захидал хэнээс ирсэн бэ? Мишка - Топтыжка бидэнд юу гэж бичдэг вэ? Тэр яагаад одоо байнга унтмаар байна гэж та бодож байна вэ? Өвлийн улиралд баавгай юу хийдэг вэ? Тэд хаана унтдаг вэ? Мөн Мишки-Топтыжкад үүр байхгүй! Бид хурдан шидэт автобусандаа суугаад Мишкад үүр барихад нь туслах хэрэгтэй гэж бодож байна. Та санал нийлж байна уу?

Хүүхдүүд багш-жолооч сандлаа дэлгэж, Железновын "Автобус" хөгжимд хөдөлгөөн хийдэг.

Энд бид ойд байна, автобуснаас буу. Залуус аа, би Мишкаг яагаад ч юм харахгүй байна. Баруун тийшээ, зүүн тийшээ хар. Харж байна уу? Гэхдээ бид түүнийг ойд яаж олох вэ? (Хүүхдүүд сонголтуудыг санал болгодог). Түүний дуртай бүжгийг бүжиглэцгээе, тэр сонсоод бидэн дээр ирэх болно!

Железновый "Баавгай бүжиглэж байна"

Энд Мишка байна.

"Сайн уу залуусаа! Ирсэнд баярлалаа! Та одоо надад тусалж, бүх зүйлийг надад хэлэх болно! Хэрэм яагаад мөөг, жимсийг хатаасан бэ? Бөжин яагаад хүрмээ сольсон бэ? Өвөлдөө хэрхэн бэлдэх вэ? Мөн хүрмээ солих уу? (Үгүй ээ, баавгай өвөл унтдаг!) Тэгээд би хаана унтаж чадах вэ? Бас надад үүр байхгүй..."

Залуус аа, Мишкад зориулж үүр барьцгаая! Бид үүнийг юунаас хийж чадах вэ?

Илүү хурдан барихын тулд аль бүтээгчийг авах нь илүү тохиромжтой вэ: том эсвэл жижиг?

Багш хүүхэд бүрт дизайнерын аль хэсгийг авчрахыг даалгадаг. Жишээ нь: "Женя, том улаан шоо авчир." Хүүхдүүд багшийн удирдлаган дор хамтдаа "үүр" барьдаг. Багш нарийн ширийн зүйлийг тодорхой дарааллаар байрлуулж, хэлбэр, өнгөөр ​​ялгаж, дээврийг (ороолт) юугаар хийж болохыг асууна. Тэд Мишкаг үүрэнд хийж, үүрний дээд хэсгийг ороолтоор бүрхэв. Залуус аа, Мишка илүү дулаарахын тулд одоо бид үүрийг цасаар хучих хэрэгтэй. Бид цасан ширхгийн тухай шүлэг сурч эхлэв, үүнийг хэлье, үүрийг тойрон зогсоо, миний араас давт!

Цэлмэг, нугад цас чимээгүйхэн бууж,

Цасан ширхгүүд эргэлдэж, цагаан хөвсгөр,

Тэд нисч, гүйж, модны доор хэвтэв.

Цасан ширхгүүд, цагаан хөвсгөр чимээгүйхэн унт.

Хүүхдүүд найрал дуугаар шүлэг уншиж, текстэд тохирсон хөдөлгөөнийг хийдэг.

Манай цасан ширхгүүд дэлхийг бүхэлд нь цасан бүрхүүлээр бүрхэв. Мишка үүрэнд дулаахан, тохь тухтай байх болно, тэр ямар ч хяруунаас айдаггүй. Тэгээд бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ. Мишка сэрэхгүйн тулд автобусанд чимээгүйхэн суу. Би ч бас чимээгүйхэн хөгжмөө асаана. Бэлэн үү? Яв!

Энд бид цэцэрлэгт буцаж ирлээ! Бид хаашаа явсан бэ? Бид ойд юу хийж байсан бэ? Бид үүрийг юугаар нунтагласан бэ? Мөн би танд зориулж бяцхан сюрприз барьж байна! Чамайг автобусанд сууж байтал би Мишкаг манай үүрэнд унтаж байхад нь зургийг нь авсан. Мөн би та бүхэнд дурсгал болгон өгөхийг хүсч байна. Та Мишкаг өвлийн улиралд бэлдэж, түүний зургийг (хар, цагаан зураг) будахад хэрхэн тусалсан талаар гэртээ хэлж болно.

Багш И.Токмаковагийн шүлгийг уншиж, үүрэнд унтаж буй баавгайн бамбаруушны зургийг хүүхэд бүрт өгдөг.

"Толгод дээр - цас, толгод дор - цас,

Мөн модон дээр - цас, модны доор - цас.

Баавгай цасан дор унтдаг. Хөөш хөөш. Чимээгүй байгаарай! »

Гарчиг: "Баавгайн үүр" хоёрдугаар бүлгийн хүүхдүүдтэй хийсэн дизайны хичээлийн хураангуй
Нэр дэвшүүлэх: Цэцэрлэгийн лекцийн тэмдэглэл, GCD / тоглоомын хичээл

Зохиогч: Рыбченко Светлана Рудольфовна
Албан тушаал: сурган хүмүүжүүлэгч
Ажлын байр: "Букваренок" 109-р бага сургууль-цэцэрлэгийн санамж бичиг
Байршил: Вологда

Зубова Евгения Николаевна
Албан тушаал:сурган хүмүүжүүлэгч
Боловсролын байгууллага: MADOU цэцэрлэг "Хүүхэд нас"
Орон нутаг:Котельники, Москва муж
Материалын нэр:хийсвэр GCD
Сэдэв:"Гол дээгүүр гүүр" хоёрдугаар бүлгийн барилгын ажил
Нийтэлсэн огноо: 11.01.2017
Бүлэг:сургуулийн өмнөх боловсрол

Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "Хүүхэд нас" хосолсон цэцэрлэг
Нээлттэй боловсролын хураангуй

дизайны үйл ажиллагаа

хоёрдугаар бага бүлэгт

"Голын дээгүүр гүүр"
Бэлтгэсэн, удирдсан: Сурган хүмүүжүүлэгч Зубова Е.Н. Котельники, 2016 он

Зорилтот:
Лего бүтээгчээр дамжуулан хүүхдийн харааны загварчлалын чадварыг хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:

Хичээлүүд:
1. Хүүхдүүдийг Леготой үргэлжлүүлэн танилцуулах. 2. Гүүрийг эд ангиудыг хооронд нь нягт холбож, угсарч сур. 3. Барилга байгууламжаа одоо байгаа загвартай харьцуулахыг хүүхдүүдэд заа.
Хөгжиж байна:
1. Хүүхдийн бие даасан бүтээлч, загварлаг үйл ажиллагааг хөгжүүлэх. 2. Гарны нарийн моторт ур чадвар, төсөөллийг хөгжүүлэх.
Боловсролын:
1. Бүтээлч үйл ажиллагаа, тоглоом тоглох сонирхол, эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх. 2. Хүүхдийг бие даан бүтээхийг урамшуул. 3. Амьтанд болгоомжтой хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.
Хичээлийн материал:
гүүрний дээж, дизайнерын хэсэг, цэнхэр цаасан тууз, жижиг амьтад.
Хичээлийн явц:
Багш, хүүхдүүд хивсэн дээр зогсож байна. Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би та нарт одоо оньсого өгөх болно, та үүнийг таахыг хичээх болно. Анхааралтай сонсох. “Тэр ойд байгаа бүх хүнээс айдаг Чоно, шар шувуу, үнэг Тэднээс зугтаж, зугтаж байна Урт чихтэй ...... (туулай) Хүүхдүүд: Туулай. Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, энэ бол туулай. Та туулай хаана амьдардаг гэж бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт). Яг ойд. Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бөжин төрсөн өдөртэй бөгөөд тэр найзуудаа баярт урьсан. Туулай хэнийг урьсныг харцгаая. Багш амьтдыг харуулж байна. Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ хэн бэ? (хүүхдийн хариулт). Энэ нь зөв, баавгай юм. Тэр хаана амьдардаг вэ? (хүүхдийн хариулт). Тийм ээ, баавгай ойд амьдардаг. Тэгээд хэн бэ? (үнэг, хэрэм гэх мэт) Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, амьтад туулайн дээр очиж чадахгүй, учир нь түүний амьдардаг ойд гол байдаг. Дээр нь гүүр байдаг байсан ч тэр
эвдэрсэн тул амьтад төрсөн өдрөөр нь бөжин рүү очиж чадахгүй. Тэд манай цэцэрлэгт ирсэн бөгөөд биднийг тэдэнд туслахыг үнэхээр хүсч байна. Залуус аа, бид амьтдад тусалж чадах уу? (хүүхдийн хариулт). Сайн байна, бид мэдээж туслах болно. Бид хэрхэн тусалж чадах вэ? (хүүхдийн хариулт). Тийм ээ, бид гол дээгүүр шинэ гүүр барина. Залуус аа, бид юунаас гүүр барих гэж байна вэ? (хүүхдийн хариулт). Мэдээж бүтээгчээс. Мөн бид ажилдаа орохын өмнө гараа сунгах хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр тэд хүчтэй, авхаалжтай байх болно.
Хурууны гимнастик "Bunny".
Бүжин ой дундуур үсэрч, (хуруунууд нь ширээн дээр "үсрэх") Бүжин өөртөө хоол хайж байв, (хоёр гарын хуруугаараа ширээг эрэмбэлдэг) Гэнэт бөжингийн орой дээрх чих нь сум, (бид бариултай чихийг төлөөлдөг) Хэн нэгэн ой дундуур сэмхэн гүйж байна (хуруунууд ширээн дээр удаанаар алхаж байна) Туулай замаа төөрөлдүүлж, бэрхшээлээс зугтдаг. (хуруугаараа хурдан, хурдан ширээ тойрон гүйх). Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Одоо туслах амьтдаа сонго. Та хэнийг сонгосон бэ? (хүүхдийн хариулт). Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би та нарт гүүр барихыг зааж өгье, та өөрөө үүнийг туршиж үзээрэй.
Багшийн дэлгэц.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо гүүрээ өөрөө барь.
Хүүхдүүдийг ажилд аваачдаг. Хөгжим сонсогдож байна.
Багш: Сайн байна уу залуусаа! Та ямар сайхан гүүрнүүд болсон бэ? Мөн тэд ямар өнгөтэй вэ? Өргөн эсвэл нарийн уу? Өндөр эсвэл бага? (хүүхдийн хариулт). Одоо амьтад түүний төрсөн өдрөөр бөжин рүү очих боломжтой болно! Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та амьтдад туслах дуртай юу? (хүүхдийн хариулт). Бид тэдэнд хэрхэн тусалсан бэ? (хүүхдийн хариулт). Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та амьтдад тусалсанд бөжин танд талархаж, амттан өгсөн.
Багш хоол тараадаг.

Даалгаварууд:

- Хүүхдүүдийн улирал - өвлийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх.

- Өвлийн үйл ажиллагаа нь зөвхөн өвлийн улиралд тохиолддог гэсэн ойлголтыг нэгтгэх.

Оньсого тааж сур.

- Уран сайхны үгээр дамжуулан хүүхдийн яриаг идэвхжүүлэх.

- Асуултанд хариулж сур.

- Хүүхдүүдэд хэсгүүдээс (тойрог) зураг цуглуулахыг үргэлжлүүлэн заа.

- Өнгө, геометрийн хэлбэрийг таних, нэрлэх чадварыг бэхжүүлэх.

- Харааны болон сонсголын ойлголт, анхаарал, логик сэтгэлгээ, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

- Бэлэн маягтуудыг байрлуулахдаа найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

- Сонсголын төвлөрөл, хөгжимд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

- Бусдад нөхөрсөг, өрөвдөх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Боловсролын чиглэлүүд:

Танин мэдэхүйн хөгжил, ярианы хөгжил, бие бялдрын хөгжил, уран сайхны - гоо зүйн хөгжил, нийгмийн харилцааны хөгжил.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Мольберт, аудио бичлэг, дуу хураагуур, өвлийн дүр төрх бүхий зураг, хүүхдийн тоогоор цасан ширхгүүд, хүүхдийн тоогоор цасан ширхгүүд, хүүхдийн тоогоор ялтсууд, цасан хүн бүтээх иж бүрдэл, хүүхдүүдийн тоогоор, цасан хүнтэй харьцуулах зураг, "Зураг сонгох" тоглоомын картууд.

Хичээлийн явц.

- Залуус аа, манай бүлэгт хичнээн зочид ирснийг хараарай. Тэдэнд юу хэлэх ёстой вэ? (Хүүхдүүд сайн уу гэж хэлдэг). Гэхдээ энэ нь бүх зочид биш юм. Өнөөдөр бид цасан ширхэгтэй боллоо. Энэ нь энгийн биш, харин ид шид юм. Тэр эмэгтэй хүсэж байнаоньсого тааварлаарай:

"Нуга руу, нуга руу

Чимээгүйхэн цас орж байна!

Цасан ширхгүүд тогтсон - цагаан хөвсгөр!

Эргэн тойрон дахь бүх зүйл цагаан - цагаан,

Маш их цас орлоо!"

- Хэзээ болдог вэ? (Өвлийн улиралд)

Өвлийг ямар үгээр дүрслэх вэ?? Өвөл хүйтэн байна. Тэгэхээр өвөл гэж юу вэ? (Хүйтэн).

-Өвөл цас их ордог. Тиймээс, өвөл ... (Цастай).

- Өвлийн улиралд хяруу байдаг бол өвөл ... (Frosty).

- Цасан ширхгүүд их хэмжээгээр газарт унадаг ийм үзэгдлийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (цас орох).

- Одоо цасан ширхгүүд тоглохыг санал болгож байнатоглоом "Өвлийн үгс".Хэрэв та өвөлтэй холбоотой үгсийг сонсвол би үгсийг нэрлэнэ. Дараа нь алгаа таших.

Цасан ширхгүүд, дулаан, чарга, мөс, дулаан, бээлий, chamomile, гулсуур, шинэ жил, цасан хүн, навч унах, Санта Клаус, алим, цасан охин, наранд шарах, цас унах, цанаар гулгах, тэшүүр, хүйтэн жавар.

- Цасан ширхгэнд өөр нэг байна"Карт сонгох" тоглоом.Та зөвхөн өвөлтэй холбоотой картуудыг сонгох хэрэгтэй. Анхааралтай хараад нэг карт аваарай. Өвлийн улиралд юу хийж чадахаа нэрлэ.

- Өвлийн улиралд гадаа хүйтэн байдаг ч олон төрлийн тоглоом, зугаа цэнгэл гарч ирж болно. Алив, тоглоцгооё.

Физминутка.

Бид өвлийн улиралд цасан бөмбөг тоглодог

Бид цасан шуурга дундуур алхаж байна

Тэгээд бид цанаар гулгаж байна

Бид мөсөн дээр гулгадаг

Мөн бид цасан охиныг сийлдэг

Зочин - хүн бүр өвөлд дуртай!

- Бид хүйтэн жавар, салхи, цаснаас айдаггүй, учир нь хөгжилтэй тоглоомоос бид сайн, эрүүл байдаг.

- Цасан ширхэгт дараагийнх нь бийнууц:

"Би өсөөгүй

Цаснаас болж сохорсон.

Хамрын оронд ухаантай

Лууванг хийнэ.

Нүд бол нүүрс

Гар нь гичий юм.

- Энэ хэн бэ? (цасан хүн)

Би машинаар явахыг санал болгож байна.

- Зургуудыг сайтар ажиглацасан хүмүүсийг харьцуулТэд бие биенээсээ юугаараа ялгаатай болохыг надад хэлээч? (хүүхдүүд хариулдаг: янз бүрийн өнгийн хувин, ороолт; нэг нь бээлийтэй, нөгөө нь бээлийтэй; нэг нь дээд талд, нөгөө нь доод талд нь паникултай; нэг нь 2 товчлууртай, нөгөө нь 3).

- Залуус аа цасан хүмүүс яагаад гунигтай байдаг вэ?? (хүүхдүүд хариулдаг).

Багшийн хувилбар:

- Хайлахаас айж болох уу? Гадаа хүйтэн байна, тэдэнд айх зүйл алга.

Магадгүй тэд уйдаж байна уу? Цэлмэг газарт олон байсан ч хэн нэгэн ирж цасан хүмүүсийг устгасан.

байцгаая тэднийг найзууд болгоширээн дээр суу.

Ширээн дээр байгаа хүүхдүүдийн байрлалд анхаарлаа хандуулаарай.

Хавтсуудыг өөр рүүгээ шилжүүлж, тэнд юу байгааг хараарай. (тойрог)

-Ямар тойрог вэ? (цагаан, жижиг, том)

- Хамгийн том, жижиг, хамгийн жижиг тойргийг харуул.

- Мөн хавтан дээр ямар дүрс байгаа вэ? (дөрвөлжин) Энэ цасан хүн толгой дээрээ хувинтай байх болно. (Хүүхдүүдээс хувинны өнгийг асуу)

- Бид цэнхэр цаасан дээр цасан хүн хийж эхэлдэг, би үүнийг танд уншиж өгөх болношүлэг.

“Өглөөнөөс эхлэн цасан хүний ​​хүүхдүүдийг сийлдэг

Цасан бөмбөг эргэлдэж, инээх нь хоорондоо холбогддог.

Доорх нь хамгийн том бөөн юм,

Бага зэрэг - үүн дээр бөөгнөрөл багатай

Бүр бага - толгой, бараг гараа сунгасан.

Нүд нь нүүрс, хамар нь лууван юм.

Малгайгаа сайн өмссөн байсан.

Хурц ороолт, гартаа шүүр

Мөн хүүхдүүд баяртай байна."

Шүлгийг уншиж байх хооронд гунигтай цасан хүмүүсийг хөгжилтэй хүмүүс болгон хувирга.

- Залуус аа, цасан хүмүүсийг дахин хараарай. Юу өөрчлөгдсөн бэ? (Тэд юу вэ?) (Тэд хөгжилтэй болж, шинэ найзууддаа баярлав.)

Мөн бид амралтын өдрөөр хичээл зааж байсныг санаарайцасан хүний ​​тухай шүлэг? Хэлчихье.

"Цасан хүн, цасан хүн

Хашаанд гарч ирэв.

Хамар - лууван,

Ам - төмс

Толгой дээр чинь хувин байна!"

Цасан ширхгүүд цасан хүмүүсийг урьж байнабүжиглэх найзуудтайгаа - цасан ширхгүүд. (хүүхдүүд цасан ширхгийг авдаг) Хөгжим сонсогддог.

- Одоо цасан ширхгүүдтэй баяртай гэж хэлцгээе - тэдгээрийг алган дээрээс нь хий.



Хөтөлбөрийн агуулга:
Дараахь ур чадваруудыг бий болгох түвшинг тодорхойлох.
- барилгын нарийн ширийн зүйлийг нэрлэж, зөв ​​ашиглах,
- тоосгыг хэв маягийн дагуу зохион байгуулах чадвартай байх,
- дээжийн дагуу өнгө сонгох,
- нарийн болон бүдүүн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, нэгтгэх,
- туслах хүслийг төлөвшүүлэх, хэн нэгний хүсэлтэд сэтгэл хөдлөлөөр хариулах,
- дээжийг хуулбарлахдаа нарийвчлал, нарийвчлалыг төлөвшүүлэх,
- төсөөллийг хөгжүүлэх
- зууван "чихэр" хэлбэрийг өгөхийн тулд алгаа шулуун ба дугуй хөдөлгөөнөөр жижиг бөөн хуванцарыг өнхрүүлэн өнхрүүл;
- ажилд янз бүрийн материалыг нэгтгэх: хуванцар, цаас ("чихэр" -ийг цаасан боодол дээр боох),
- чихрийн цаасны чөлөөт үзүүрийг сайхан мушгиж, дотор нь "чихэр" -ийг засаарай

Тоног төхөөрөмж: Хүүхэд бүрт өөр өөр өнгийн блок бүхий барилгын багц, тоглоом Маша ба баавгай (эсвэл зураг) - "Маша ба баавгай" хүүхэлдэйн киноны баатрууд, plasticine, загварчлалын самбар, сайхан чихэр боодол.

Хичээлийн явц:
1-р хэсэг:
1. Хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн байдал:

Сурган хүмүүжүүлэгч:
-Өө, залуус аа, чимээгүй бай, би нэг хачин юм сонслоо:
Хэн нэгэн энд бидэн рүү гүйж байна, хэн нэгэн энд бидэн рүү яарч байна!
-Хэн манайд ирэх бол, миний таамаглаж байж л мэдэх байх оньсого:

Хавар, өвлийн улиралд цасан шуурганы дор сэрдэг
Цасан үүрэнд унтаж байна! (Баавгай)
- Та яаж таамагласан бэ?
(Баавгай өвөл унтдаг, түүний байшинг "үүр" гэж нэрлэдэг)

2. Гайхах мөч:("Маша ба баавгай" киноноос тоглоомон баавгай гарч ирэв).
-Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр Мишка ямар нэг гунигтай байна. Түүнээс юу болсныг асууя?
"Мишкиний хүсэлт":
Баавгай маш их бухимдаж байна
Мишкиний байшин нурсан!
Бид түүнд туслах уу?
Бид байшин барьж чадах уу?
-Та Мишад зориулж ямар байшин барьж чадах вэ? (Тоосго, самбар, мөчир гэх мэт)
-Тийм ээ, гэхдээ манай бүлэгт тоосго, самбар байхгүй. Юу хийх вэ?
(Багш хүүхдүүдийг шоо дөрвөлжин байшин барих санаа руу хөтөлдөг)

3. Практик хэсэг:
Ажлын үе шатууд:
* ЖИШЭЭ ҮЗҮҮЛЭХ: (диаграмыг үзнэ үү) -
-Мишка ийм байшин барихаар шийдсэн!
* ДЭЭР ШИНЖИЛГЭЭ, БАРИЛГЫН ДЭЛГЭРЭНГҮЙ НЭРИЙГ ДАВТАЖ:
Тэр ямар өнгийн шоо сонгосон бэ?
- Залуус аа, Миша хаанаас барьж эхлэхээ мэдэхгүй байна: дээрээс эсвэл доороос?
-Туршилт хийцгээе. Надад хэлээч дээ, дээврээс байшин барьж эхлэх үү? Яагаад?

4. Физик минут:
Бид боссон, амрах хэрэгтэй, хуруугаа сэгсэрнэ үү!
Бос, гараа өргө, хөдөл, хуруу,
Тиймээс бяцхан туулайнууд чихээ хөдөлгөдөг!
Үнэг ойд тэнүүчилж байгаа мэт бид хөлийнхөө үзүүр дээр чимээгүйхэн сэмхэн гүйдэг!
Чоно эргэн тойрноо харж байна, бид толгойгоо эргүүлнэ!
Одоо бид хулганы нүхэнд байгаа юм шиг чимээгүй, нам гүм, чимээгүй сууна!

* ШУУД АЖЛЫН ГҮЙЦЭТГЭЛ:
(Хүүхдүүд санал болгож буй загварын дагуу байшин барьдаг):



*АЖЛЫН ШИНЖИЛГЭЭ:
-Манай байшин Мишкад таалагдсан гэж бодож байна уу? Яагаад?

2-р хэсэг:
-Мишка зочдыг шинэ байшинд урьж байна. Хэн баавгай дээр очихоор яарч байна гэж та бодож байна вэ? (Машенка болон бусад амьтад баавгайн шинэ гэрийг харахыг хүсдэг).

5. Гэнэтийн мөч:(Маша гарч ирэхэд хүүхдүүд, Мишка хоёр түүнтэй мэндчилж байна)
-Залуус аа, гэхдээ зочдыг дайлдаг заншилтай! 2
Таны бодлоор Маша юунд хамгийн их дуртай вэ? (Чихэр, жигнэмэг, чанамал гэх мэт)
-Ямар амттанд дуртай вэ?
-Чихрийг хаана хийдэг вэ?
-Манай бүлэгт чихэр, боовны үйлдвэр байгуулахыг санал болгож байна! Гэхдээ ажилдаа орохын өмнө завсарлага авъя.

6. Хурууны гимнастик:
Охин Маша бүх зүйлийг эмх цэгцтэй болгов (эрхий хуруугаа харуулах)
Маша охин хүүхэлдэй рүү хэлэв:
Салфетка нь салфетка дотор байх ёстой (бид эрхий хуруугаа долоовор хуруугаараа холбодог)
Талх талхны сагсанд байх ёстой (бид дунд хуруугаа хавсаргана)
Тос нь тосонд байх ёстой (бид нэргүй хуруугаа тэдэнд хавсаргана)
Давс яах вэ?
За, мэдээжийн хэрэг, давс сэгсрэгч дээр! (жижиг хуруугаа хавсарга)
(Зүүн гараараа хоёр дахь удаагаа хий)

7. Ажлын практик гүйцэтгэл:
Тиймээс, чихэр хийж эхэлцгээе!
Чихэр ямар хэлбэртэй вэ?

*ЖИШЭЭ ҮЗҮҮЛЭГ:
Чихэр яагаад боодолтой байдаг вэ? (хүүхдийн хариулт)

*ЖЭЭЖ ШИНЖИЛГЭЭ:
-Маша зууван хэлбэртэй амттанд дуртай гэсэн. Бид яаж зууван чихэр хийх вэ?

*АЖЛЫГ ГҮЙЦЭТГЭХ ҮЕ шатууд:
нэг). Хүүхдүүд хуванцараас бөмбөг өнхрүүлэх ёстой байв.
2). Хүүхдүүд бөмбөгийг зууван хэлбэртэй болгох ёстой байв
3). Хүүхдүүд цаасан боодол дээр "чихэр" боох ёстой байв.
дөрөв). Хүүхдүүд чихрийн цаасны чөлөөт үзүүрийг мушгиж, дотор нь "чихэр" -ийг засах ёстой байв.
5). Бие даасан ажил (хэрэв хүсвэл, хэрэв цаг байгаа бол).

8. Хүүхдийн бүтээлд дүн шинжилгээ хийх, үзэсгэлэн гаргах:
Бэлэн "амттан" -ыг сайхан таваг дээр тавьдаг.
Чихрийн савны нэр юу вэ? (Ваар, чихрийн аяга).

9. Хичээлийн үр дүн:
-Та Мишка, Маша хоёрт туслах дуртай байсан уу?
-Танд юу хамгийн их таалагдаж, санаж байсан бэ? Одоо Маша ба Баавгай хоёртой баяртай гэж хэлэх цаг болжээ.
Салахдаа ямар үг хэлдэг вэ? Тэднийг Мишка, Маша хоёрт хэлье.

Гарчиг: 2-р бага бүлгийн дизайны талаархи GCD хураангуй "Мишка аврахаар!"
Нэр дэвшүүлэх: Цэцэрлэг, Лекцийн тэмдэглэл, ГХД, дизайн, гар хөдөлмөр, 2-р бага бүлэг

Албан тушаал: нэгдүгээр зэрэглэлийн багш
Ажлын байр: МДБ "Хосолсон 121-р цэцэрлэг"
Байршил: Мордовийн Бүгд Найрамдах Улсын Саранск хот

Хоёрдугаар бага бүлгийн зураг төслийн талаархи GCD-ийн тойм: "Бид Машенкад зориулж хашаа барьж байна."

Боровкова Вера Александровна, ахлах сурган хүмүүжүүлэгч, MBDOU "Хүүхдийн хөгжлийн төв - 172-р цэцэрлэг", Иваново.
Материалын тодорхойлолт:Хоёрдахь бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйг би танд санал болгож байна. Энэхүү хураангуй нь хүүхдүүд нарийн ширийн зүйлийг хэмнэлтэй ээлжлэн диаграмм дээр (дээд харагдах байдал) практик хэрэглээг ашиглаж сурах асуудал-тоглоомын нөхцөл байдлыг бий болгоход чиглэгддэг.

GCD-д өгсөн тайлбар

UMC:Бүх нийтийн жижиг (ширээний) барилгын иж бүрдэл, 2-3 өөр хэмжээтэй материал.
GCD сэдэв:"Бид Машенкад зориулж хашаа барьж байна."
NOD төрөл:нэгдсэн ("Хэл ярианы хөгжил", "Нийгэм, харилцааны хөгжил", "Биеийн хөгжил", "Танин мэдэхүйн хөгжил", "Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил").
Сэдэв:Дизайн. "Урлаг, гоо зүйн хөгжил" боловсролын чиглэл.
Насны ангилал:хоёрдугаар бага бүлэг.
"Үлгэрт зочлох" сэдэвчилсэн долоо хоногийн хүрээнд NOD.
GCD-ийн зорилго:схемийн дагуу хосолсон хашаа барих (дээд харагдах байдал).
Даалгаварууд:
Тоглоомын үеэр хэсгүүдийг зөв холбож, шулуун шугамд (зам, түүний дагуух хашаа) байрлуулах чадварыг нэгтгэх;
үндсэн хэсгүүдийн нэрийг засах;
тоосго (богино, нарийн талдаа) ба шоо барихад хэмнэлийн ээлжлэн танилцах;
хүүхдүүдэд өөрсдийн үйлдлийг заавар, загвартай уялдуулахыг заах;
Барилгын төлөвлөгөөг дүрсэлсэн диаграммд (дээд харагдах байдал) нарийвчилсан мэдээллийг практик байдлаар ашиглаж сурах;
үгсийн санг өргөжүүлэх, харилцаа холбоо тогтоох;
үлгэрийн дүрийн жишээн дээр өрөвдөх сэтгэлийг заах;
хичээл зүтгэл, үнэн зөвийг төлөвшүүлэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил:
Нэр үгийг идэвхжүүлэх: шоо, тоосго, призм, бар гэх мэт.
Сэдвийг тодорхойлсон нэр үг
Эсрэг утгатай нэр үг: нарийн, богино, урт, гөлгөр, өндөр, өргөн гэх мэт.
Угтвар үг: in, on, for, by гэх мэт.
Тоног төхөөрөмж.
Бүлэгт зориулсан тараах материал:барилгын модон барилгын дэлгэрэнгүй мэдээлэл - 6 тоосго (нэг нь урт), 5 шоо, 1 призм, жижиг тоглоом - үүрлэх хүүхэлдэй, хашааны схем (дээд харагдах байдал).
Демо материал:барилгын модон барилгын дэлгэрэнгүй мэдээлэл, хашааны схем (дээд талаас нь харах), зул сарын гацуур мод, мөөг, хүүхэлдэй - Маша, Баавгай, Cockerel; мод, "шидэт уут", дуу хураагч, хүүхдийн дууны аудио бичлэг, ойн цэвэрлэгээнд зориулсан гоёл чимэглэлийн мод.
Урьдчилсан ажил:"Маша ба баавгай" үлгэрийг унших, баавгайн тухай физикийн хичээл сурах, динамик завсарлага сурах.

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц

"Ид шидийн уут" дидактик тоглоом.
Зорилтот:үндсэн хэсгүүдийн нэрийг засах, тайлбарын дагуу үндсэн хэсгүүдийн өөр өөр талыг олох чадвар.

Сайн уу залуусаа! Та үлгэрт дуртай юу?
Би чамд зориулж "Ид шидийн уут" авчирсан. Тэнд юу байгааг мэдмээр байна уу? Тэнд тоглоом байгаа гэж бодож байна.
Шалгацгаая?!
(Багш ээлжлэн цүнхнээсээ барилгын хэсгүүдийг (шоо, призм, тоосго, баар) гаргаж авсан хүүхдүүдийг урьж, нэрлэнэ.)
Тоосгоны нарийн богино талыг (хуруугаараа шудар), нарийн урт талыг, өргөн урт талыг харуул.
Аль талыг харуулсан бэ? (өргөн урт.)
Призмийн гурвалжин талыг харуул. Баарны дөрвөлжин тал хаана байна, надад харуулаач?
Маш сайн ажилласан!
За, энд би цүнхийг ид шидтэй, дотор нь тоглоом байсан гэж бодсон, гэхдээ бидний барьж сурдаг барилгын хэсгүүд байдаг! Гэхдээ энэ юу вэ? Хараач, тоосго нь урт өргөн талдаа ямар нэгэн зурагтай байна! Зураг дээр хэн байгааг хэлж чадах уу? (Зураг нь "Маша ба баавгай" үлгэрийн гол дүрүүдийг харуулж байна). Тийм ээ, цүнх үнэхээр "ид шидтэй" болсон бөгөөд миний бодлоор биднийг үлгэрт очихыг урьж байна!

Урам зориг.
Зорилтот:хүүхдүүдийн цаашдын хамтарсан үйл ажиллагаанд урам зориг өгөх.

Бидний саяхан уншсан үлгэрийн нэр юу вэ?
Энэ үлгэрийн гол баатруудын хувьд огт өөр түүх болсон. Маша ба баавгай хоёрт өөр юу тохиолдсоныг мэдмээр байна уу? (Багш хөгжмийн дагалдах хэрэгслийг асаана.)
- За тэгвэл замдаа гарцгаая.

Чимээгүй, чимээгүй, чимээ гаргах хэрэггүй
Бидний үлгэрийг бүү айлга
/ хуруугаа уруул дээрээ тавиад ts-s-s гэж хэл /
Нэг - хоёр - эргэх,
Бидний үлгэрт өөрийгөө олоорой!

Багшийн үзүүлсэн шиг хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж, хөлөө өндөрт өргөж, доош тонгойж, босч, ширээн дээр үргэлжлүүлэн хөдөлдөг.

Тоглоомын үйл ажиллагааны явцад хамрагдсан материалыг нэгтгэх.
Зорилтот:олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх, нэгтгэх нөхцлийг бүрдүүлэх, объект барихад тохирох хэсгийг сонгох, түүний шинж чанарыг тодорхойлох чадварыг нэгтгэх.

Бидний хаана байгааг харж байна уу?
(бүлэгт гоёл чимэглэлийн мод байдаг.)

Бид ойн цэвэрлэгээнд явсан,

Хөлөө өндөрт өргө
Бут, довоор дамжин,
Салбар, хожуулаар дамжин.
Удаан хугацааны турш бид алхсан
Бидний хөл ядарч байна
Одоо суугаад амарч,
Тэгээд дахиад зугаалцгаая.

Хараач, цэвэрлэгээнд ямар нэгэн зүйл байна. Ирцгээе!
(Ширээний нэг талд мод байрлуулсан, мөөг нь ой, нөгөө талд нь шоо, призмээр барьсан байшин, Маша хүүхэлдэй байдаг.)
Нэгэн удаа Машенка ой руу мөөг авахаар очсон (багш үлгэрээ тоглодог), мөөгний дараа мөөг, мод дараалсан байсан тул энэ нь анзаарагдахгүй байсан тул гэрээсээ хол ой руу яваад төөрөв.
“Өө! Өө! - хэн ч хариу өгөхгүй. Маша гэртээ харих замаа олохгүй байна. Би уйлсан.
Юу хийх вэ? Охиндоо яаж туслах вэ? Маша алдагдахгүйн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? Би түүнийг гэртээ ирэхэд нь яаж туслах вэ? (Зам барих.)
Энэ нь урт тоосго байх болно.
Зам нь тэгш, гөлгөр байв.
Нарийн эсвэл өргөн үү?
Урт эсвэл богино уу?
Ойн нөгөө талд Мишка үүрнээс мөлхөж гарч ирэв (багш тоглоомын баавгайг үзүүлэв).
Баавгай үүрнээс хэрхэн гарсныг бид танд үзүүлэх болно.

Физкультминутка.
Зорилтот:ядрахаас урьдчилан сэргийлэх, хүүхдийн хөдөлмөрийн чадварыг сэргээх, эрүүл мэндийг хамгаалах.

(Багш хөгжмийн дагалдах хэрэгслийг асаана.)

Баавгай үүрнээс гарч,
Хаалга руу харав.
Тэр нойрноосоо суниаж:
Манайд дахин хавар ирлээ.
Хурдан хүчээ авахын тулд
Баавгай толгойгоо эргүүлэв.
Нааш цааш бөхийх
Энд тэр ой дундуур алхаж байна.
Баавгай үндэс хайж байна
Мөн ялзарсан хожуул.
Тэд идэж болох авгалдай агуулдаг -
Баавгайд зориулсан витамин.
Эцэст нь баавгай идэв
Тэгээд тэр модон дээр суув.
/Хүүхдүүд зохиолын дагуу багшийн хөдөлгөөнийг давтаж, үгийг дуудна/.

Асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох.
Зорилтот:хүүхдийн сэтгэцийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлж, тэднийг асуудлын нөхцөл байдлын хариултыг бие даан хайхад урамшуулах.

Ийм баавгай ой дундуур явж байгаа бөгөөд Машенкаг барьж аваад үүр рүү нь - гэрт нь аваачихыг хүсч байна!
Машенка бидний зам дагуу байшин руу гүйж, Баавгай түүнийг гүйцэх гэж байв.
Маша гүйж ирээд байшинд нуугдав.
Мишкаг орхин ширээнд сууцгаая.
Залуус аа, Машенкад хэрхэн туслах вэ? Баавгай гэрт нь орохгүйн тулд яах ёстой вэ?
Хэрэв хүүхдүүд хүндрэлтэй байвал багш дараах асуултыг асууна.
Бид байшингийн эргэн тойронд юу барих вэ? (Хашаа.)

Барилга угсралтын талаархи тайлбар, үзүүлэн.
Зорилтот:тоосго (богино, нарийхан талдаа) ба шоо барихад хэмнэлийн ээлжтэй танилцах.

Би Машагийн зам дээр хэрхэн хашаа барьж байгааг хараарай. Би тоосго аваад нарийн богино тал дээр тавиад, хажууд нь шоо тавиад, хэсгүүдийг нь ойртуулж, нарийн богино тал дээр дахин тоосго, дараа нь шоо гэх мэт.
Кокерел (жижиг тоглоом) миний хашаа руу нисч ирээд: "Ку-ка-ре-ку!" Гэж дуулж, тэр гайхаж: "Тийм сайхан хашаа хаанаас ирсэн бэ? Хэрхэн баригдсан бэ?
Энэ хашааг яаж барихыг Петушка хэлээч?

Практик хэсэг.
Зорилтот:Загварын дагуу ажиллаж сурах, хүүхдийн бие даасан байдлыг хадгалах, эд ангиудыг зөв холбож, шулуун шугамд байрлуулах чадварыг нэгтгэх.

Та диаграммыг ашиглан хашаа барих болно - дээд талаас нь харах (самбар дээр үзүүлэх).
Урт тоосго олж, ширээн дээр тавь - энэ бол зам юм.
Замын өмнө диаграммыг тавь, та нар түүн дээр нарийн ширийн зүйлийг тавина.
Машад хашаа барихад тусал! Би Кокерелээс хашаагаа хэрхэн зөв барихыг шалгах болно.
Хүүхдийн бие даасан ажил.
(Ажлын явцад сурган хүмүүжүүлэгч хүүхдүүдийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлж, зорилтот асуултын тусламжтайгаар алдааг засахад чиглүүлдэг).
Бид ямар хэсгүүдээс (шоо ба призм) байшин барих вэ?
Хашааны ард байшин барина.

"Бидэнд зочид ирлээ" дүрд тоглох тоглоом.
Зорилтот:барилгын ажилд энгийн хуйвалдааныг даван туулах чадварыг сурах, хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлэх.

Баавгай хашааг хараад ой руугаа үүрэндээ буцаж ирэв.
Тэгээд Маша гэрээс гарч ирээд, тэр баярлаж, түүнийг баавгайгаас аварсанд баярлалаа!
Та бүгд Cars найз охидтойгоо уулзахаар ирнэ. Энэ хэн болохыг таагаарай?

Найз охидууд байшинд амьдардаг
Бүгд бие биетэйгээ төстэй.
Час улаан торгон алчуур.
Гар нь модон тал дээр тулгуурладаг.
Бага зэрэг улайсан
Хуудсуудыг будах… (матрешка).

Тэд хашааны ард хашаанд тоглох дуртай.
Тэдэнтэй тогло!
(Багш үүрлэсэн хүүхэлдэйг тарааж, хөгжимд шүлэг уншиж, үүрлэсэн хүүхэлдэйтэй тоглоомын элементүүдийг харуулдаг).

Хоолойг үлээж, халбага цохи!
Матрёшка бидэнтэй уулзахаар ирэв.
модон халбага,
Улаан өнгийн үүрлэсэн хүүхэлдэй.

Найз охидууд зам дагуу алхав
Цөөн хэдэн байсан:
Хоёр Матреона, гурван Матрешка
Бас нэг Матрешка.

Хулганатай найз охидууд уулзсан
Тэгээд тэд бие биедээ нуугдаж байв.
Тэгээд аль нь үлдсэн
Хамгийн их айсан.

Тусгалын элемент бүхий хичээлийн үр дүн.
Зорилтот:бүтээлч үйл ажиллагаанд хүүхдүүдийн хүчин чармайлтыг үнэлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх; эд ангиудыг цэвэрлэхдээ хичээнгүй байдал, үнэн зөв байдлын боловсрол.

Би та нарт баяртай байна, хашаанууд нь үзэсгэлэнтэй болж, нарийн ширийн зүйлийг яг нарийн тохируулсан! Та хашаандаа дуртай юу?
Гараа алгадацгаая!
Матрешка ч бас чамтай тоглоход үнэхээр их таалагдсан! Маша бидэнтэй баяртай гэж хэлээд бүгдэд нь: "Баярлалаа!" Гэж хэлэв.
Машатай баяртай гэж хэлцгээе!
Бид үлгэрээс цэцэрлэг рүү буцах цаг болжээ!

Нэг хоёр гурав,
Эргээрэй
эргэн тойрноо хар
Өөрийгөө дахин бүлэгт олоорой!

Энд бид үлгэрээс цэцэрлэгт буцаж ирлээ!
Та юу барьж байсан бэ?
Хашаа барихад ямар хэсгүүдийг ашигласан бэ?
Тэд юугаар баригдсан бэ?
Тэд хэнд тусалсан бэ?
Одоо та хуванцар бүтээгчээс бүлэгт хашаа барьж болно.
Гэхдээ бүлгийн цаашдын үйл ажиллагааны хувьд та дизайнерын бүх нарийн ширийн зүйлийг арилгах хэрэгтэй.

За, одоо ажилдаа орцгооё,
Та дэлгэрэнгүй мэдээллийг арилгах хэрэгтэй
Цэвэрлэж, эвдэрч болохгүй
Маргааш бид дахин тоглох болно!
Хайрцагт хэсгүүдийг чимээгүйхэн, болгоомжтой байрлуул.

Баяртай, залуусаа!



Буцах

×
perstil.ru нийгэмлэгт нэгдээрэй!
Холбоо барих:
Би "perstil.ru" нийгэмлэгт аль хэдийн бүртгүүлсэн