Юлия Горожанцева
Хоёр дахь бага бүлгийн хүүхдүүдийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээл (амьдралын 3 жил). "Нар хувин" үржүүлгийн шүлгийг унших
Зорилтот: танилцуулна орос ардын зугаа цэнгэлтэй хүүхдүүд, анхааралтай сонсож, уншсан зүйлийнхээ утгыг ойлгоход сургах, толь бичгийг идэвхжүүлэх, танилцах хаврын шинж тэмдэг бүхий хүүхдүүд, хувцасны нэрийг засах.
Материал: цаасан дээр зурсан өвлийн хувцастай хүүхэлдэй, мольберт, соронз Нарцэнхэр цаасан үүлнээс хайчилж авав.
Хичээлийн явц:
Хүүхдүүд очдог бүлэгмөн сандал дээр суу.
Багш оруулж ирдэг бүлэгхүүхэлдэй, анхаарлыг татдаг хүүхдүүд түүнийг хэрхэн хувцаслаж байгаа талаар:
- Залуус аа, хүүхэлдэй юу өмсөж байгааг хараарай? (малгай, ороолт, гутал, хүрэм)
- "Сайн байна! Надад хэдэн цагт хэлээч олон жил маш дулаахан хувцасладаг?"(өвөл, хүйтэн үед, хэзээ наргүй)
- "Тийм ээ, сайн байна! Хавар хурдан ирж, дулаарахыг хүсч байна уу?" (Тийм)
-"Хавар юу болдог вэ?" (цас хайлж, гол горхи урсаж, шувууд дуулж байна)
- "Тийм. Цасан бөмбөлөг яагаад хайлдаг юм бэ?" (дулаарч байна) нар гэрэлтэж байна)
- "Сайн хийлээ! Нар гэрэлтэж байнаУрин дулаан болж, цас хайлж байна!"
- "Хүүхдүүд ээ, наашаа хараарай (дээр нь бэхэлсэн мольберт анхаарлаа хандуулав Нар, a нар үүлсээр бүрхэгдсэн байдаг). Үүлний ард юу нуугдаж байна вэ? (Нар)
-" Зөв! Нар! Чи хүсэж байна уу НарҮүлнээс болж гарч ирсэн үү?" (Тийм)
-"Явцгаая Нар! Үүний тулд бид хэлэх хэрэгтэй нарны шүлэг!"
Багш уншдаг хүүхдийн шүлэг:
« Нарны хувин
Цонхоор хар.
Нарны туяа хувцаслаарай,
Надад улааныг үзүүл!
Нар бол хувин юм
Хурдан ирээрэй
Гэрэлтээрэй, дулаацаарай
Тугал, хурга
Мөн бяцхан залуус!
- "Хараач, ямар нэг юм нар гарахгүйТүүнийг хамтдаа дуудъя?"
Багш уншдаг хүүхдийн шүлэг, хүүхдүүд яах вэ найрал дуугаар давт.
- "Өө, залуус аа, хараарай, нар гарч ирэв!" (багш нэг үүлийг арилгаж, нэг хэсгийг харуулав нарны гэрэл)
"Дахин уншъя. хүүхдийн шүлэг, руу НарБидэн дээр бүрэн ирсэн үү?"
Унших дахин хөгжилтэй, ба нар тэр чигтээ гарч ирдэг.
- "Та нар ямар сайн хүмүүс вэ! Надад таалагдсан бидний нэрлэж заншсанаар нар!"
- "Манай зочдыг хараач (багш хүүхэлдэй рүү анхаарлаа хандуулж, малгай, ороолтоо тайлна) Нар гарч ирэв, энэ нь дулаарч, хризалис халуун болжээ!"
- "Одоо, хүүхэлдэй биднийг тоглохыг дуудаж байна! Чи хүсч байна уу!" (Тийм)
- "Тоглоом гэж нэрлэдэг" нар, бороо"(багш хүүхдүүдэд тоглоомын дүрмийг тайлбарлаж, тоглоомыг удирдана)
- "Сайн байна! Тэд ямар сайн тоглосон бэ! Хүүхэлдэйдээ баярлалаа, баяртай гэж хэлцгээе!" (хүүхдүүд хүүхэлдэйтэй баяртай гэж хэлээд гарна бүлгүүд)
ОРОС АРДЫН "НАР-ХАВИН" ГЭДЭГ.
Зорилго:Оросын ардын "Нар хувин" хочийг танилцуулах, толь бичгийг баяжуулах, идэвхжүүлэх, аялгуу яриа, ой санамжийг хөгжүүлэх.
Материал ба тоног төхөөрөмж:Оросын ардын хочны чимэглэл, фланелграф, фланелграфын баримал (нар, овоохойн фасадны загвар).
1. Зохион байгуулах цаг.
Багш хүүхдүүдтэй хамт цонхны дэргэд зогсож, нартай өдөр байгалийг харж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Тиймээс бороо дуусч, дэлхийг усаар услав. Одоо нар тэнгэрт хурц гэрэлтэж, түүний гэрлээс эргэн тойрон дахь бүх зүйл баярын харагдаж байна. Гэхдээ нар зөвхөн гэрэлтүүлээд зогсохгүй дулаацдаг. Нарны туяа руу гараа сунгахад тэдний дулааныг мэдрэх болно. Тиймээс бид нартай өдрүүдийг тэсэн ядан хүлээж байна.
2. Гол хэсэг. Орос ардын шившлэг унших.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Нар өглөө босоод бидэнд дулаанаа өгөхөө мартахгүйн тулд хүмүүс ийм бичээсийг бичжээ.
Нарны хувин!
Хурдан ирээрэй
Гэрэлтээрэй, дулаацаарай
Тугал, хурга
Илүү олон бяцхан залуус.
Өглөө нь бид цонхоо онгойлгоод нар аль хэдийн сэрсэн байхыг хардаг.
Багш нь хаалттай хаалт бүхий овоохойн фасадны загварыг үзүүлж, шившлэгийн эхний гурван мөрийг уншиж, дараа нь хүүхдүүдийг дуудахыг урьж байна. Үүний дараа багш хаалтыг онгойлгож, хүүхдүүд цонхоор нарыг харна. Тоглоомыг 2-3 удаа давтаж болно.
Биеийн тамирын "Нарны сэрэх"
1. “Нар ингэж манддаг” - ба. p .: Хел тавих, гараа доошлуулах. Аажмаар босож, гараа урагш сунгаж, үг бүрийг дээшлүүл.
"Дээд, өндөр, өндөр" - ба. p .: зогсож, дээд талын гар нь хажуу тийшээ салсан. Их бие доошоо, гараа өвдөг дээрээ тавиад буцах. П.
"Шөнө нар жаргах болно" - ба. p: адилхан. Доошоо суугаад, гараа доошлуул.
"Доод, доод, доод" - ба. p .: Хел тавих, гараа доошлуулах. Толгойн хөдөлгөөн доош - дээш - доош.
"Сайн, сайн" - ба. х .: зогсож байна. Алгаа таш.
"Нар инээж байна" - ба. p .: зогсож, гараа туузан дээр тавь. Биеийн баруун ба зүүн тийш эргэх.
"Нарны дор амьдрал илүү хөгжилтэй байдаг" - ба. p: адилхан. Нэг чиглэлд байрлаж, дараа нь нөгөө чиглэлд эргэлддэг. (2 удаа давтана.) (С. А. Давыдова.)
3. Тусгал. P / ба "Нар ба бороо".
Нар гарч, цагаан сарнай цэцэг гарч ирэв
Нугад гялалзаж байна. Би шууд л бөөлжиж байна.
Би нартай уулзах болно, би хэлхээ хийх болно,
Би зүлгэн дээр гүйдэг. Би нарыг нэхэх болно. К.Ибряев, Л.Кондратенко
Бага насны хүүхдэд зориулсан шүлгийн ашиг тусын талаар сонсоогүй хүн бараг байхгүй. Rhymes нь яриа, анхаарал, төсөөлөл, ой санамжийг төгс хөгжүүлдэг, нэг үгээр хэлбэл танин мэдэхүйн бүх үйл явцыг хөгжүүлэхэд эерэг нөлөө үзүүлдэг. Нялх хүүхдэд дуу дуулж, хөгжилтэй шүлэг хэлж байгаа ээж нь түүнийг анзааралгүйгээр хүүхэддээ орос хэлийг хайрлах, амьд үг хэллэгийг бий болгодог. Одоо цэцэрлэгт хүүхдийн хэллэгийг ангид ашиглах нь боловсролын хөтөлбөрт зайлшгүй багтсан бөгөөд энэ нь хүүхдийн ярианы хөгжлийн түвшинг нэмэгдүүлэх боломжийг олгодог.
1 бага бүлэг
Өглөө манай нугасууд - |
Муур зах руу явав |
Манай Маша жижиг, |
Өргөст хэмх, өргөст хэмх, Өргөст хэмх, өргөст хэмх, Тэр төгсгөл рүү бүү яв Хулгана тэнд амьдардаг Таны сүүл хазах болно |
ой дундуур гүйв |
Харе Егорка |
Өө, дуду-дуду-дуду, |
Чики-чики, китки Чики-чики, китки өөрсдөө жижиг, Бүх хүмүүс харав Бүх хүмүүс гайхсан! |
Ой мод, уулсаас болж |
Нарны хувин, |
Хуруу - хүү, чи хаана байсан бэ? |
Би эмээ рүүгээ, өвөө рүүгээ явна Морь дээр, улаан малгайтай, |
Шөнө ирлээ |
Хэрэм тэрэг дээр сууж байна |
шаазгай шаазгай чанасан будаа, |
Өө, качи-качи-качи |
Тили-бом! Тили-бом! |
Китти-мурисонка, |
Чики чики чикалочки |
Манай муур шиг |
Шоргоолжны өвс нойрноосоо боссон, |
Ladybug |
Сүүдэр-сүүдэр-хөлс, |
Рябушка тахиа, |
Илүү их бороо орно |
солонго нуман, Нар бол хонх юм. |
дунд бүлэг
Манай соно ямаа |
Галуу, галуунууд аа |
хулчгар туулай |
Хөл, хөл, чи хаана байсан бэ? |
Өнөөдөр бүтэн өдөр |
Нарны хувин, |
Хурга Мөн ойн шар шувуу |
Гүүрээр үнэг алхаж байна |
Муур зуух руу явав |
улаан хувин,
|
Ахлах бүлэг
Нимгэн мөс шиг |
Николенка галуу |
Би шонгуудыг хөгжилтэй болгож байна Би цэцэрлэгт хот, Би байцаа тарьдаг Би цагаан тарьдаг Хөгжилтэй |
Rooks - Киричи Нис, нис найрсаг хавар Ачаа, зөөнө! |
Чи, хяруу, хяруу, хяруу, Хамраа битгий харуул! Удахгүй гэртээ харь Хүйтнийг өөртөө авч яв. Тэгээд бид чарга авна Бид гудамжинд гарна Чарганд сууцгаая - скутер. |
Эмээгийн ямаа шиг тэр ямар ухаантай байсан бэ |
Та царс модыг тогшдог, Цэнхэр зулзага ирж байна. Сискин, чиженка дээр, Улаан үстэй сүлд, Мөн жижигхэн сарвуу дээр Улаан өнгийн гутал. Сискин нарны доор нисэв Тэгээд толгой дохив. |
өглөө эрт |
Ladybug, |
Чи аль хэдийн шувуу болсон |
Залгих, залгих, Эрхэм алуурчин халим, Та хаана байсан бэ? Та юутай ирсэн бэ? Далайн цаана байсан Би хавар авсан Би авчирдаг, би улаан хавар авчирдаг! |
Бороо, бороо, илүү хөгжилтэй |
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, эмээ өвөө нар чинь нарыг юу гэж нэрлэдэгийг та мэдэх үү? Та сонсмоор байна уу? Дараа нь хожуул - сандал дээр суугаад анхааралтай сонсоорой.
"Нар бол хувин,
Хурдан ирээрэй
Гэрэлтээрэй, дулаацаарай
Тугал, хурга
Илүү олон бяцхан залуус!"
Багш: Энэ юун онигоо вэ? Залуус аа, онигоо таалагдсан уу? Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Яагаад?
(хүүхдийн хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та энэ хүүхдийн шүлгийг зурж болно. Би үүнийг яаж хийснийг хараарай.
Яагаад гэвэл нар, тугал, хурга, бяцхан залуус бүгдэд хэрэгтэй. Чи надтай хамт нарыг дуудмаар байна уу? Миний араас давт, тэгвэл зургууд бидэнд тусална.
(Хүүхдүүд багштай хамт мнемоник хүснэгтээс хүүхдийн шүлгийг уншдаг.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Нар сэрдэггүй зүйл. Дахин нэг удаа хамтдаа, нар сэрээхийг хөгжилтэйгээр хүсье.
(Тэд найрал дуугаар дахин уншдаг, хэрэв хүсвэл нэг хүүхэд багштай хамт уншина. Дэлгэцийн дээгүүр нар харагдана.)
Залуус аа, харагтун, нар сэрлээ! Хожуулаас хурдан босоорой! Надад хэлээч, нар гэж юу вэ?
Хүүхдүүд: Гэрэлт, гэгээлэг, үзэсгэлэнтэй, том, дулаахан, шаргал, энхрий.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Нартай дасгал хийцгээе, ингэснээр нар өдөржингөө гэрэлтэх болно!
(Биеийн тамирын "Нар")
"Өглөө эрт нар мандсан,
Бүх хүүхдүүд энхрийлж байсан
(гараа дээш өргөх, сунгах, гараараа "гар чийдэн" хийх)
Цээжийг нь цохих
("зам"-ыг хуруугаараа доороос дээш массаж хийнэ)
Хүзүүгээ илэх
(хүзүүгээ эрхий хуруугаараа дээрээс доош нь цохих)
Хамраа илэх
(долоовор хуруугаараа хамрын далавчинд иллэг хийх)
Духан дээр нь цохино
(духны дундаас сүм рүү хуруугаа арчих)
чихээ илж,
(чихний дэлбээгээ үрэх)
Бариулыг индүүдэх
(алгаа үрэх)
Манай хүүхдүүд ингэж наранд шарна!
(гараа дээш өргөх)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, биднийг тоглож байхад нар энэ ойн бүх амьтдыг дулаацуулж, тэд бидэнд өөрсдийн гэрэл зураг, бамбаруудын зургийг илгээв. Гэхдээ энд л асуудал байна, бүх зүйл замбараагүй байна. Одоо тэдэнтэй юу хийх ёстой гэж та бодож байна вэ?
Хүүхдүүд: Бид бамбаруушийг ээж рүүгээ буцахад нь туслах хэрэгтэй.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна. Мөн тэдэнд зориулж зургийн жааз сонго. Анхааралтай сонсох.
("Нэг - олон" тоглоом)
"Хэн үнэг болж ээжийн араас гэтэж байсан бэ? Хэт олон байвал яах вэ?
Хүүхдүүд: үнэгний зулзага, бамбарууш, улаан үнэгний үслэг цув. (Зургийн хүрээ сонгох)
Сурган хүмүүжүүлэгч: “Хэн ээжийнхээ араас чоно болж гүйж байсан бэ? Хэт олон байвал яах вэ?
Хүүхдүүд: чонын зулзага, чонын зулзага, чонын үслэг дээл саарал өнгөтэй. (Зургийн хүрээ сонгох)
Сурган хүмүүжүүлэгч: "Ээжийнхээ араас туулай унадаг ... хэн бэ? Хэт олон байвал яах вэ?
Хүүхдүүд: туулай, туулай, туулай нь цагаан үстэй дээлтэй. (Зургийн хүрээ сонгох)
Сурган хүмүүжүүлэгч: "Эх баавгайг хэн дагасан ... хэн бэ? Хэт олон байвал яах вэ?
Хүүхдүүд: бамбарууш, бамбарууш.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, тэр баавгай, бамбаруушны хувьд би зургийн жааз сонгох болно, учир нь тэр баавгай хүрэн өнгөтэй. Энэ бол бидний хувьд шинэ үг, бүгдээрээ хамтдаа дуудцгаая.
Хүүхдүүд: "Хүрэн баавгай."
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, эдгээр амьтдыг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ?
Хүүхдүүд: Зэрлэг амьтад.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Зэрлэг амьтад байшинтай гэж та бодож байна уу?
Сурган хүмүүжүүлэгч: Үнэгний байшин ямар нэртэй вэ?
Хүүхдүүд: Нора.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бутны дор ямар амьтан амьдардаг вэ?
Хүүхдүүд: Туулай бутны дор амьдардаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Баавгай өвөл хаана унтдаг вэ?
Хүүхдүүд: Нүхэнд.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна. Бөмбөлөгтэй эм чоно үүрэнд амьдардаг. Залуус аа, энэ бол бидний хувьд хэцүү, шинэ үг юм. Бүгдээрээ хамтдаа "чонын үүр" гэж хэлье.
(найрал болон хувь хүний хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна. Залуус аа, чоно хүчтэй хөлтэй, хурдан гүйдэг. Үнэгэнд юу байдаг вэ?
Хүүхдүүд: Үнэг нь урт сэвсгэр сүүлтэй.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Баавгай хэрхэн алхаж байгааг харуул. Яагаад?
Хүүхдүүд: Баавгайн хөл.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Туулай юутай вэ?
Хүүхдүүд: Туулай том чихтэй.
Бага насны хүүхдүүдтэй шууд боловсролын үйл ажиллагаа явуулахЕсдүгээр сар
Хичээл 1
Сэдэв: Оросын ардын "Нар бол хувин" хочийг унших
Зорилтот: Оросын ардын "Нар бол хувин" хочтой танилцах, толь бичгийг баяжуулах, идэвхжүүлэх, аялгуу, ой санамжийг хөгжүүлэх.
Багаж хэрэгсэл: Оросын ардын хочны дүрслэл "Нар бол хувин, фланелограф эсвэл соронзон самбар, дүрс (нар, овоохойн фасадны зохион байгуулалт).
Цус харвалт:
Зохион байгуулах цаг.
Гол хэсэг.
Нар бол хувин юм
Хурдан ирээрэй
Гэрэлтэх - дулаарах -
Тугал, хурга
Илүү олон бяцхан залуус.
Өглөө нь бид цонхоо онгойлгоод нар аль хэдийн сэрсэн байхыг хардаг.
Багш нь хаалттай хаалт бүхий овоохойн фасадны загварыг үзүүлж, шившлэгийн эхний үгсийг уншиж, дараа нь хүүхдүүдийг дуудахыг урьж байна. Үүний дараа багш хаалтыг онгойлгож, хүүхдүүд цонхоор нарыг харна. Тоглоомыг 2-3 удаа давтаж болно.
Биеийн тамирын "Нарны сэрэх"
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд бас нарыг сэрээцгээе.
"Нар ингэж мандаж байна" - эхлэх байрлал: хонхойж, гараа доошлуулна. Аажмаар босож, гараа урагш, үг бүрийг дээшлүүл.
"Өндөр, өндөр, өндөр" - эхлэх байрлал: дээд талд зогсож буй гараа хооронд нь тараана.
"Шөнө нар жаргах болно" - эхлэх байрлал: доош тонгойж, гараа доошлуул.
"Доошоо, доод, доод" - эхлэх байрлал: Хел тавих, гараа доошлуулах. Толгойгоо доошлуулах хөдөлгөөнүүд.
"Сайн, сайн" - эхлэх байрлал: Зогсож байна. Алгаа таш.
"Нар инээж байна" - эхлэх байрлал: Зогсож байна. Туузан дээр гараа. Биеийн баруун тийш - зүүн тийш эргэх.
"Нарны дор амьдрал илүү хөгжилтэй" - эхлэх байрлал: Зогсож байна. Нэг чиглэлд, дараа нь нөгөө чиглэлд эргэлдэж (2 удаа давтана).
Сурган хүмүүжүүлэгч: "Та нар ямар сайн хүмүүс вэ, нар сэрээв. Баярлаж, алгаа ташцгаая.
Хичээл 2
Сэдэв: А.Бартогийн "Баавгай" шүлгийг уншиж байна.
Зорилго: Хүүхдүүдийг шүлгийн агуулгатай танилцуул. Зургийг анхаарч үзээрэй - чимэглэл, багшийг сонсож, ойлгох, яриаг хөгжүүлэх (насанд хүрсэн хүний дараа дуудах).
Багаж хэрэгсэл: Тоглоомон баавгай, ороолт.
Цус харвалт:
Зохион байгуулах цаг.
(Хэрэв хүүхдүүд тайлбараас тоглоомыг таниагүй бол багш ороолтыг бага зэрэг нээж, тоглоомын нэг хэсгийг, жишээлбэл, теди баавгайн сарвууг харуулав).
Өнөөдөр бид бамбарууштай.
Гол хэсэг. Шүлэг уншиж байна.
Баавгайг шалан дээр унагав
Тэд баавгайн саварыг таслав.
Би түүнийг ямар ч байсан орхихгүй
Учир нь тэр сайн.
Дараа нь багш шүлгийн чимэглэлийг авч үзэхийг санал болгож байна.
Зураг дээр юу байна вэ?
Баавгайн саварыг хэн таслав?
Мишкаг хэн өрөвдсөн бэ?
Багш шүлгийг дахин уншиж, хүүхдүүдийг хэллэгийг дуусгахад урьж байна (найрал дуугаар эсвэл дангаар нь).
Баавгай суухаас залхаж байна, түүнтэй хамт алхцгаая.
Биеийн тамир:
Хөл баавгай ой дундуур алхаж байна,
Боргоцой цуглуулж, дуу дуулдаг.
Бөмбөлөг яг баавгайн духан дээр үсэрч унав.
Баавгай уурлаж, оройг нь өшиглөсөн!
Хичээлийн төгсгөлд багш өнөөдөр тэдэнтэй уулзахаар ирсэн хүмүүсийг зааж өгдөг.
Хичээл 3
Сэдэв: Ю.Тайцын "Шоо шоо" зохиолыг унших нь
Зорилго: ажлын агуулгатай танилцах. Санах ойг хөгжүүлэх, үгсийг тодорхой, зөв дуудаж сурах, багшийг анхааралтай сонсож, уншсан зүйлийг ойлгох.
Багаж хэрэгсэл: дунд хэмжээний шоо.
Цус харвалт:
Зохион байгуулах цаг.
Олон тооны барилгыг шоо (байшин, цамхаг) -аас хийж болно. Та хамтдаа тоглох хэрэгтэй. Маша охин, Миша хүү хоёрт юу тохиолдсоныг сонсоорой.
2) Үндсэн хэсэг: Бүтээлийг унших.
Багш хэлж, харуулж байна:
Маша шоо дээр шоо, шоо дээр шоо, шоо дээр шоо тавьдаг. Өндөр цамхаг барьсан. Миша гүйж ирэв.
Надад цамхаг өгөөч!
Надад шоо өгөөч!
Нэг шоо ав.
Миша гараа сунгаж, хамгийн доод шоо шүүрч ав. Тэгээд агшин зуур - цохилж - шажигнаж, цамхаг бүхэлдээ нурав.
Ийм нэгэн түүх энд байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо тэр надад цамхаг барихад туслах болно ... (охин дууддаг)
Дахин тэр ажлаа хэлж, охин барьдаг. Түүхийн төгсгөлд багш өөрөө доод шоо авдаг.
Залуус аа, цамхаг яагаад эвдэрсэн бэ? (хүүхдийн хариулт)
Физкультминутка.
Хүүхдүүд ээ, хоёр шоо ав. Бид тантай тоглох болно.
Бид байшин, том байшин барьж байна
Тэрбээр гонхонтой, шоотой шоотой гаанстай
Тогших - тогших - тогших - тогших
Том байшин барьж, гараа өргөв
Тэнд амьдардаг: аав, ээж, охид, хөвгүүд.
Бид байшин, том байшин барьдаг
Тэр үүдний танхим, гаанстай
Тогших - тогших - тогших - тогших
Тэд цээжний түвшинд гарнаас жижиг байшин барьсан
Тэд тэнд амьдардаг: үхэр, гахай, хонь, нохой, муур гэх мэт.
Бид байшин, том байшин барьдаг
Тэр үүдний танхим, гаанстай
Тогших - тогших - тогших - тогших
Бяцхан байшин барьж, шалан дээр шоо тавив
Тэд тэнд амьдардаг: хулгана, галуу, тахиатай тахиа гэх мэт.
Хичээлийн төгсгөлд та урт зам барьж болно.
Энд хэдэн сайн нөхдүүд байна! Багш хүүхдүүдээс өнөөдөр юу тоглосныг асуув.
Хичээл 4
Сэдэв: "Курочка - Ряба" Оросын ардын үлгэрийг фланелограф эсвэл соронзон самбарт дэлгэцээр уншиж байна.
Зорилго: Бүтээлийн агуулгатай танилцах, үлгэрийг үе шаттай хувилбараар, ердийн дахин ярих хэлбэрээр сонсож сурах. Үг, хэллэгийг давтахыг хүсээрэй. Харгалзах нэр үгийг үйл үгтэй тааруулах чадварыг бий болгох.
Багаж хэрэгсэл:фланелграф (соронзон самбар), үлгэрт зориулсан барималууд.
Багш үлгэр ярьж, түүхийг дүрслэн үзүүлэн, дүрүүдийн зарим үйлдлийг харуулсан: “Цохих - цохих - тасрахгүй; сүүлээр нь хүрвэл төмсөг унасан "(салдаг төмсөг харуулах нь дээр).
Дараа нь багш үлгэрийг давтана (түүх харуулахгүйгээр)
Эцэст нь хэлэхэд багш хүүхдүүдийг ширээндээ урьж, эмэгтэй, өвөө, тахиа, хулгана, төмсөг зэргийг авч үзэхийг санал болгодог. "Үлгэр" тоглохыг санал болгож байна. Хүүхдүүд фланелограф (соронзон самбар) дээр дүрсүүдийг байрлуулж, үйлдлээ үгээр дагалддаг.
Физкультминутка.
Тоглоомын дараа багш "Тахиа зугаалахаар явлаа" дууг дуулахыг санал болгож байна.
Тахиа зугаалахаар гарав
Шинэхэн ургамлыг чимх. Дугуйлан алхах
Түүний ард залуус -
Шар гинж.
Ко-ко-ко, ко-ко-ко!
Битгий хол яв. Тэд хуруугаараа заналхийлдэг
Сарвуугаараа эгнээ,
Үр тариа хайж байна!
Тарган цох идсэн
Шороон хорхой, Ходоод цохих
Бид жаахан ус уусан
Бүтэн тэвш. Гараа хажуу тийш нь сунга
Сайн хийлээ!!! Багш хүүхдүүдийг магтдаг.
Аравдугаар сар
Хичээл 5
Сэдэв: "Навч - Навч" шүлгийг цээжлэх
Зорилго: Шүлгийн агуулгыг танилцуулах, хүүхдийн хүрээлэн буй орчны талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх, яриа, уран сайхны ойлголт, анхаарлыг хөгжүүлэх.
Багаж хэрэгсэл: вааранд намрын навчны загварууд.
Цус харвалт:
Зохион байгуулалтын мөч: Багш хүүхдүүдийг цонх руу авчирдаг
Үндсэн хэсэг: Намрын тухай тайлбар.
Багш шүлгийг уншдаг:
Навч, навч - навч унах,
Шар навч нисч байна.
Хөлийн дор чимээ, чимээ шуугиан.
Удахгүй нүцгэн цэцэрлэгтэй болно.
Хамтдаа шүлгээ дахин уншъя. Багш уншиж, хүүхдүүд үг, хэллэгийг давтана.
Физкультминутка.
Насанд хүрсэн хүн намрын навчтай вааранд анхаарлаа хандуулдаг. Би танд ухуулах хуудас өгөх болно (гараа) Тэд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай! Тэгээд тэр шүлгээ хүүхдүүдтэй дахин уншдаг. Хүүхдүүд давтана.
Навчтай тоглохыг хүсч байна (Тиймээ!)
Багш дуу дуулж, хөдөлгөөнөөр дагалддаг, хүүхдүүд давтдаг.
Миний дээгүүр давхи
Миний алтан навч навч даллаж байна
навч, навч
алтан навч эргэлддэг
Бид навчны ард сууж байна
Навчны улмаас бид навчны ард нуугдаж сууж буй хүүхдүүдийг хардаг
навч, навч
алтан навч эргэлддэг
Намрын сэвшээ салхи энд байна
Би гүйж буй навчийг сонгохыг хүссэн
навч, навч
эргэлдэж буй алтан навч
Бидэнд ямар навч байгааг дахин харж, вааранд хийцгээе. Бид үзэсгэлэнтэй байх болно. Сайн хийлээ!
Хичээл 6
Сэдэв: "Бороо - бороо" шүлгийг унших
Зорилго: Ажлын агуулгатай танилцана уу. Багшийг ойлгож сур, асуултанд хариул. Үгийн санг баяжуулж, идэвхжүүл.
Цус харвалт:
Зохион байгуулах цаг. Багш хүүхдүүдтэй хамт цонхны дэргэд бороо, үүл, шалбааг хардаг.
Гол хэсэг.
Багш шүлгийг уншдаг:
Бороо - бороо
Cap тийм таг.
нойтон зам,
Бид зугаалж чадахгүй
Бид хөлөө норгох болно.
Насанд хүрсэн хүн хүүхдүүдээс ийм цаг агаарт алхах боломжтой эсэхийг дахин асууж (хэрэв хүүхдүүд хэлэхэд хэцүү бол багш тэдэнд тусалдаг) шүлгийг дахин уншина.
Физкультминутка.
"Нар бороо" тоглоом тоглоцгооё.
Хөгжилтэй хөгжимд хүүхдүүд "алхаж", "бороо" хөгжимд хүүхдүүд сандал руу гүйдэг. Тоглоомыг 2-3 удаа давтана.
Хичээлийн төгсгөлд багш хүүхдүүдийг магтдаг.
Хичээл 7
Сэдэв: "Ладушки - патти" хүүхдийн шүлгийг унших
Зорилго: Оросын ардын шүлгийн агуулгыг сануулж, шүлэгт дурдсан хөдөлгөөнийг гүйцэтгэх оролдлогыг урамшуулан, үг, хэллэгийг хэлж сур. Моторын ур чадварыг хөгжүүлэх.
Багаж хэрэгсэл: тоглоомын цайны багц
Цус харвалт:
Зохион байгуулах цаг. Хүүхдүүд дэвсгэр дээр сууж байна. Багш "Бидний гар хаана байна" дууг дуулдаг. (хөгжим, үг нь Т. Ломова). Хүүхдүүд дууны текстийн дагуу багшийг дагаж хөдөлгөөн хийдэг.
Хөөрхөн, хөөрхөнүүдээ
Эмээ жигнэсэн хуушуурыг алга ташин
асгасан тос,
Хүүхдүүд нэг тал руугаа эргэж,
Даши хоёр, Паша хоёр, хуушуур тарааж байгаа мэт
Ваня хоёр, Таня хоёр
Сайн хуушуур алга ташиж байна
Манай эмээгийнд
Эмээ юу хийсэн бэ? Та хэнд зориулж хуушуур хийсэн бэ? Та юу усалсан бэ? (хэрэв хүүхдүүд хариулахад хэцүү бол багш өөрөө хариултыг хэлдэг)
Багш дууг дахин дуулдаг - хүүхдийн шүлэг, хүүхдүүдийг түүнтэй хамт дуулахыг урьж, хэллэгүүдийг дуусгана.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Цайтай бин ямар сайхан вэ! Тэгээд цай хаана цутгадаг вэ? (хүүхдийн хариулт) Цайны аяганд цай. Цайны аяганаас аяганд цай асгах шаардлагатай (үзүүлэх).
Та 2-4 хүүхдийг ширээн дээр тавиад хөдөлгөөнийг дуурайлган "цай" асгаж болно.
Дүгнэж хэлэхэд, хуушуур, цай ямар байсныг тодруулаарай.
Хичээл 8
Сэдэв: "Өргөст хэмх - Өргөст хэмх" үржүүлгийн шүлгийг унших.
Зорилго: Оросын ардын зугаа цэнгэлийг танилцуулах, ой санамжийг хөгжүүлэх, яриаг идэвхжүүлэх. Багшийг сонсож, ойлгож сурах, моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.
Багаж хэрэгсэл: өргөст хэмх, байцаа, луувангийн загвар, хулгана тоглоом.
Цус харвалт:
Зохион байгуулах цаг.
Гол хэсэг.
Өргөст хэмх байсан, тэр жижигхэн, ногоон, цэцэрлэгт ургадаг байв. Тэр энд байна, хараарай (тэд өргөст хэмхний загварыг хардаг).
Папа Өргөст хэмх, ээж Өргөст хэмх бяцхан хүүдээ маш их хайртай байсан. Цэцэрлэгийн нөгөө захад хулгана амьдардаг байв. Тэр тэнд байна. Хулгана ямар жижиг, сүүл нь хэр урт болохыг хараарай. Тэр уян хатан, хурдан гүйдэг, усны булгад амьдардаг.
Папа Өргөст хэмх, Ээж Өргөст хэмх нар бяцхан өргөст хэмхийг хол явахыг зөвшөөрөөгүй.
Аав хэлэхдээ:
Өргөст хэмх, өргөст хэмх!
Тэр төгсгөл рүү бүү яв
Хулгана тэнд амьдардаг
Таны сүүл хазах болно.
Ээж Өргөст хэмх рүү хэлэв (хүүхдийн шүлэг давтагдана)
Эцэг эх нь Өргөст хэмхийг юу гэж хэлснийг санаж байна уу? Гэвч Өргөст хэмх сонссонгүй, хулгана амьдардаг цэцэрлэгийн "нөгөө үзүүр" рүү явахаар шийдэв. Тэр цэцэрлэгийн дагуу алхаж, усны булга дээрээс хулгана гарч ирснийг хараагүй.
Залуус аа, хараарай, ямар хулгана вэ? Тэр ямар гэзэгтэй вэ? Тэр хаана амьдардаг вэ?
Өргөст хэмхийг "тэр үзүүрт" очихгүй байхыг гуйя (тэд хуруугаараа сүрдүүлдэг)
Багш хүүхдүүдтэй хамт хүүхдийн шүлэг хэлдэг. Та нар ямар сайн хүмүүс вэ, Өргөст хэмхийг битгий гомдоо. Асуудал гарахгүйн тулд бид аав, ээжийгээ сонсох ёстой.
Мөн энэ нь цэцэрлэгт ургадаг: байцаа, лууван.
Хурууны гимнастик
Бид байцаа цавчих, цавчих
Бид байцаа давс, давс
Бид гурав байцаа, гурав
Бид байцаа дарж, бид дардаг.
Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүдийг магт. Сайн хийлээ!.
Хичээл 9
Сэдэв: Хүүхдийн цэцэрлэгт "Үнэг хайрцагтай гүйж байв" гэж хэлэх нь
Зорилго: Хүүхдийн дууны агуулгыг танилцуулах, ой санамж, анхаарлыг сайжруулах, текстийг хэлэх оролдлогыг урамшуулах.
Багаж хэрэгсэл: үржүүлгийн шүлэг эсвэл хуйвалдааны зураг, үнэгний тоглоом, сагс, мөөгний дамми.
Цус харвалт:
Зохион байгуулах цаг.
Юуг хар л даа -
Бүх зүйл алт шиг шатдаг
Үслэг дээлтэй алхаж байна хонгор минь
Сүүл нь сэвсгэр, том
Сурган хүмүүжүүлэгч (тоглоомын сүүл, амыг харуулав) Энэ хэн бэ? Сурсан уу? (хүүхдийн хариулт) Мэдээжийн хэрэг, энэ бол үнэг!
Гол хэсэг. Унших зугаа цэнгэл.
ой дундуур гүйв
Хайрцагтай үнэг
Хайрцагт юу байгаа вэ?
Ойн мөөг -
Чантерелл, хөх,
Хүүгийн төлөө, охиныхоо төлөө.
Үнэг юугаар гүйж байсан бэ? Мөөг хэнд зориулагдсан бэ?
Багш хүүхдийн шүлгийг дахин уншиж, хүүхдүүдийг хэллэгийг дуусгахыг урьж байна.
Дараа нь тэр хүүхдүүдийг "мөөг" цуглуулахыг урьж байна.
Биеийн тамирын минут
Бид алхсан, бид алхсан
Тэгээд тэд мөөг олсон.
Нэг мөөгөнцөр, хоёр мөөгөнцөр,
Тэдгээрийг саванд хийнэ. налуу
Тоглоомыг 2-3 удаа давтана.
Энэ бол бид хичнээн сайн хийсэн бэ, бид хичнээн мөөг цуглуулсан бэ! Гараа алгадацгаая.