Бэлтгэл бүлэгт МХХТ ашиглах зангилааны тойм. Бэлтгэл бүлгийн "Мэдлэгийн хаант улсад хийх аялал" сэдэвт Бэлтгэл бүлгийн МХХТ-ийн технологи ашиглан нээлттэй нэгдсэн хичээлийн хураангуй.

Бүртгүүлэх
perstil.ru нийгэмлэгт нэгдээрэй!
Холбоо барих:

Зорилтот:Талбайн интеграцчлалыг ашиглан янз бүрийн үйл ажиллагаануудаар дамжуулан талх тариалах хүүхдийн талаарх ойлголтыг тодруулж, бататгах.

Даалгаварууд:
танин мэдэхүйн бүс
- Талх, түүнийг тарьж ургуулдаг хүмүүсийн талаарх хүүхдүүдийн мэдлэгийг тодорхой болгох схемийг ашиглан нэгтгэх, тодруулах;
- Ширээн дээрх талхны ач холбогдлын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх,

Нийгэм-харилцааны
- "Мэргэжил" гэсэн нэр үг ашиглан үгсийн санг баяжуулах: комбайнчин, тээрэмчин, талхчин, тракторын жолооч.
- Асуултанд утга учиртай, бүрэн өгүүлбэрээр хариулах чадварыг хөгжүүлэх
- Мэдлэгээ ашиглан санал болгож буй текстийн алдааг олох чадварыг нэгтгэх
- Багасгах үгсийг ашиглах дасгал хийх
- Танил шүлгийг уншихдаа ярианы илэрхийлэлийг бий болгох;
- Найзынхаа үгийг сонсох чадварыг төлөвшүүлэх
- хүүхдийн тоглоомын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;
- нийтээр хүлээн зөвшөөрөгдсөн энгийн хэм хэмжээ, дүрмүүдтэй танилцах
үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй харилцах харилцаа (ёс суртахууны орно);
- хүйс, гэр бүл, иргэншил үүсэх;
эх оронч мэдрэмж, дэлхийн хамтын нийгэмлэгт харьяалагдах мэдрэмж.

Бие махбодийн хөгжил
- Талханд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх
- Туршилттай ажиллахдаа ёс зүйн дүрмийг засах.
Талханд болгоомжтой хандах, түүнийг тариалах, үйлдвэрлэхэд оролцсон хүмүүсийн хөдөлмөрийг хүндэтгэх. Харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх, үгсийн санг баяжуулах.

Яриа
- Ардын аман зохиолын жижиг хэлбэрүүд (зүйр цэцэн үг, хэллэг, шүлэг), мөн байгалийн тухай үлгэрт сонирхлыг хөгжүүлэх.
- Зургаас түүх зохиох чадварыг бэхжүүлэх.

Уран сайхны болон гоо зүйн бүтээлч байдал
- Дуу дуулах ур чадвар, хөгжимд зориулсан хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх
- Багаар ажиллах чадварыг бэхжүүлэх
- ажлын байраа цэвэр цэмцгэр байлгах зуршилтай болох
- Хүрсэн үр дүндээ баяр баясгалангийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх

Материал ба тоног төхөөрөмж:
Компьютер, төгөлдөр хуур, аудио бичлэг, танилцуулга "Талх", тавиур дээрх талх, мольберт, сэдэвчилсэн тоглоом "Дүүргэлттэй бялуу", дидактик тоглоом "Зурагнаас ярина уу" Талх, хуванцар таваг, салфетка, улаан буудайн самар, кофе бутлуур, гурил тавиур дээр, загварчлах зориулалттай банз, давстай зуурмаг.

Үйл ажиллагааны явц.

МЭНДЧИЛГЭЭ
"Өдрийн мэнд!" Мажор гурвалыг дуулж байна.

Тэргүүлж байнаЗалуус аа, миний тавиур дээр салфетка дор юу хэвтэж байгааг тааварлаарай?

Слайд №2

Тэр хар, тэр цагаан
Тэгээд тэр үргэлж борлодог.
Бид яаж идэхийг хүсч байна
Бид түүнтэй үргэлж хамт суудаг.
(Талх)
Талхыг юугаар хийдэг вэ? (Гурилаас.) Тэгээд тэд юунаас гурил авдаг вэ? (Үр тарианаас.) Жилийн аль үед тариа тарьдаг вэ? (Хавар.)

Слайд №3

Тракторууд хээр талд гардаг,
Чиргүүл дээр анжис татах.
Хутга шиг зүс, анжис,
Шүүслэг, тарган хар хөрс!

Тракторчид тариалалтын талбайг хэрхэн бэлтгэдэг вэ?
Хүүхдүүд хариулдаг (Анжисаар газар хагалах.)

Үр тариа тарихад ямар машин ашигладаг вэ? (Тариагчид.)

слайдын дугаар 4

Ховилыг хурдан ухаж байна
Тэдэнд үр тариа тавьдаг.
Хөөх, үр тариа,
Доод талын ховилд хэвтэж,
Битгий ай, алтан минь
Тэнд харанхуй зүйл алга.

Тариачид ямар ажил хийдэг вэ? (Тэд ховил хийж, үр тариа тавьдаг.) ​​Үр, ямар үр тариа тариалсан бэ? (Буудай, хөх тариа, овъёос.) Дулаан, чийглэг хөрсөөс үр хурдан соёолж, ургаж, өдөр өнгөрч, халуун болсон.

Слайдын дугаар 5

Хавтан шиг дэлхий халдаг
Ургамал уухыг хүсдэг:
"Уухаа" гэж тэд гунигтай хашгирав.

Залуус аа, үр тариа том чихтэй болоход юу хэрэгтэй вэ?
Хүүхдүүд хариулдаг. Бидэнд бороо, нар, дулаан цаг хэрэгтэй...

"Бороо, Лэй!"

Бороо, лей, лей, лей, алгаа сэгсэрнэ.
Зүлгэн дээр гараа доошлуул
мөн хүмүүс дээр өөрсдийгөө харуулсан.
Бороо, бороо, асгарах, гараа сэгсэрнэ
Гайхамшигтай ургац хураах болно. алгаа таших.

Хэрэв бороо орохгүй бол тариачид яаж газар услах вэ? (Услалтын системийн тусламжтайгаар: усыг хоолойгоор тариалангийн талбайд нийлүүлж, тэнд цацдаг.) ​​Улаан буудай нахиалж, чих боловсорч эхэлдэг.

Багш ярианы эмч-Ургац болцгоож байхад талбай их сайхан байдаг.

Слайдын дугаар 6

Тариаланчид хариуцлагатай үеийг эхэлдэг - ургац хураах, хураах. Жилийн хэдэн цагт талбайгаас ургац хураадаг вэ? (Зуны төгсгөл, намар.)

Намрын тухай дуу дуулъя.

ДУУ - БҮЖИГ "БИДНИЙГ НАМАР ТОГТЛОО"

слайдын дугаар 7

Тэр явж, долгионыг таслав,
Хоолойноос үр тариа урсаж байна.
(хослуулах)

Хурааж авсан үр тариагаа хаана авдаг вэ? (Хадгалж буй цахилгаан шат руу.)

Слайд №8

Зуны улиралд нар жаргах хүртэл сонсогддог
Голын эрэг дээрх тариачдын шуугиан,
Тэгээд лифт рүү аваачдаг
Vintage ачааны машин.

Слайд №9

Элеваторт үр тариаг хатааж, том саванд муудуулахгүйн тулд тодорхой температурт хадгалж, цэвэрлэж, тээрэм рүү илгээдэг.

слайдын дугаар 10

Энд тээрэмд улаан буудай байна,
Энэ бол түүнд тохиолдож байгаа зүйл юм!
Тэд үүнийг эргэлтэд оруулдаг
Тэд үүнийг нунтаг болгон нунтаглах болно!
Энэ нунтаг ямар нэртэй вэ? (Гурил.)

Өмнө нь тээрэмүүд салхины тусламжтайгаар тээрмийн чулууг эргүүлэх механизмыг эхлүүлсэн.
(салхин тээрэм), эсвэл усны тусламжтайгаар (усны тээрэм.)

слайдын дугаар 11

Орчин үеийн тээрэмд механизм нь цахилгаан хэрэглэж эхэлдэг.Тэнд бүх зүйл автоматжсан байдаг. Инженер нь том машинуудын ажлыг дамжуулж, хянадаг.
Одоо бид бяцхан тээрэмчид болно.

ТУРШИЛТ:
1. Хүүхдүүд ширээн дээр ирж, спикелетуудыг тавган дээр тавьдаг.
Үр тариаг ишнээс нь салгахын тулд спикелетийг гараараа үрэх шаардлагатай.
2. Бид үр тариа цуглуулж, кофе бутлуурын дотор хийнэ.

Тэргүүлж байна- Энэ бол манай жижиг цахилгаан тээрэм, одоо бид гурил тээрэмдэх болно.
- Хараач, манай гурил бүдүүн болсон,
Одоо үйлдвэрээс гарсан гурилыг хүр. (Хүүхдүүд хүр, харьцуул)

Слайд №12

Тэргүүлж байна- Үр тариа гурил болж,
Түүнийг амрахыг зөвшөөрөхгүй
Том нарийн боовны газар руу
Ачааны машин гурил ачиж байна.

Слайд №13

Том нарийн боовны дэлгүүрт
Та туршилт болно, гурил.

Слайд №14

Зууханд зуурсан гурил хурдан гарч ирдэг -

Слайд №15

Тэгээд нэг талх төрсөн!
Ямар бүтээгдэхүүн гурилаа жигнэх вэ? (Баранки, жигнэмэг, талх.)

ДИДАКТИК ТОГЛООМ "ДҮҮРГЭЛТТЭЙ БЯЯГ"

Слайд №17

- Мөн залуус гурилаар янз бүрийн гоймон хийдэг.

слайдын дугаар 18

Та нар харж байна уу, залуус аа, талх манай ширээнд хүрэхээс өмнө ямар их замыг туулдаг.
Тэргүүлж байнаТалх тарьдаг хүмүүсийг хэн гэдэг вэ? (Үр тариачид.)
Трактор дээр ажилладаг - тракторын жолооч;
Газар хагалдаг - газар хагалагч, тариалагч;
Комбайн дээр ажилладаг;
Талхыг арилгадаг - үр тариа тариалагч
тээрэмд ажилладаг
Талх жигнэх -

Тэргүүлж байна-Тэдэнд ийм хариуцлагатай ажил байгаа болохоор ямар чанарууд байх ёстой вэ? (Хүчтэй, зоригтой, эелдэг, чадварлаг байх.) Үнэн, тэд бас зоригтой хүмүүс. Тэдний ажил амаргүй ч ажилдаа дуртай, үүгээрээ бахархдаг. Мөн бид бүгд талханд болгоомжтой хандах хэрэгтэй, үүнийг ургуулах нь маш хэцүү байдаг.

ТОГЛООМ ЧАМАЙГ ХАЙРТАЙ ХӨӨРХӨН ДЭЭ.

Талх -
Багель -
Боов -
Бялуу -
Багель-
Күүки -
Би та нарт талх нарийн боовчин болж, манай хүүхэлдэйнд зуурсан гурилан боов хийхийг санал болгож байна. Энэ зуурмагийг идэх нь бидний хувьд тийм ч хялбар биш бөгөөд энэ нь маш их давслаг бөгөөд та үүнийг жигнэх шаардлагагүй, радиатор дээр хатаахад хангалттай.

БҮТЭЭГДЭХҮҮН ҮЙЛ АЖИЛЛАГАА:
ДАВСАН ЗУРМАСНЫ ЗАГВАРЧИЛГАА.

Тэгэхээр хэн та бид хоёрт талх тариалах вэ? Талбайд хэн хамгийн түрүүнд орох вэ? (Тракторчин.) Тариалахаас өмнө газрыг хэн шалгадаг вэ? (Агрономч.) Талхыг хэн цэвэрлэдэг вэ? (Комбайгч.) Талх хаана хадгалагддаг вэ? (Элеватор дээр.) Үр тариа хаана гурил болж хувирдаг вэ? (Тээрэм дээр.) Тэд хаана талх хийдэг вэ? (Талхан дээр.) Тэгээд хэн гурилан бүтээгдэхүүн идэх дуртай вэ? Бид танд талхны бүтээгдэхүүнийг бэлэг болгон авчирсан, өөртөө туслаарай!
хүүхдүүдийг уут, жигнэмэг, цагаан гаатай талх гэх мэтээр эмчилдэг.

Хөх тариа хүнд толгойгоо бөхийлгөж,
Баярлалаа, нар, зөөлөн бороо!
Баярлалаа, миний гэр байсан дэлхий
Хүчтэй гарууд, хуучин найзууд минь!

Миний гар хэрхэн шаргуу ажиллаж байсныг санаж байна
Хув үрийг газарт тарих.
Тэгээд одоо тэд ургацаа хэмнэж байна.
Гараа, сайн ажилласанд баярлалаа!

Би газарт удаан өвөлжсөн,
Хүйтнээс чичирч, цасан дор чихэлдэж,
Гэвч нар намайг удаан хугацаанд дулаацуулж,
Тэгээд би алтан тариа авчирсан.

Хэн хөх тарианы талхыг амтлахыг хүсдэг вэ.
Хэрэв чи намайг дахин тарих юм бол
Цасан доор би дахин замаа олох болно
Тэгээд би чих болж, хүмүүст ирэх болно.

Я.Дягутэ

Үзүүлэн татаж авах

Нийтэлсэн огноо: 01/21/18

Нээлттэй хичээл-МХХТ ашиглан бэлтгэл бүлгийн математикийн аялал.

Сэдэв: "Эхний арвын тоог нэмэх, хасах".

Зорилго: Математикийн хөтөлбөрийн шаардлагын дагуу хүүхдийн мэдлэг, чадварыг шалгах.

Логик, дүрслэл, бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх; хүүхдийн төсөөлөл, сонсгол, харааны ой санамж, анхаарал, яриа

Тооны цувааны талаарх мэдлэгийг бататгах, эхний арвын тоог нэмэх, хасах ур чадвар

Ардын аман урлагтай харилцах замаар математикийн хичээлийн сонирхлыг хөгжүүлэх

Математикийн сонирхлыг төлөвшүүлэх

Материал: эл. самбар, дижитал карт, тоолох саваа, даалгаврын карт, слайд шоу.

Хичээлийн явц.

Хичээлийн эхлэлийн зохион байгуулалт.

Сайн уу хүүхдүүд ээ!

Охид, хөвгүүд! (Хүүхдүүд хариулдаг)

Бидний ажил мэргэжил ер бусын,

Бүр маш бэлгэдэлтэй.

Та нар аялах дуртай юу? (Хүүхдийн хариулт).

Дараа нь яв.

В .: Тодорхой хаант улсад, алс холын мужид Иван Царевич, Сайхан Василиса нар амьдарч байжээ. Нэг өдөр Василиса алга болов. Иван Царевич гашуудаж, гашуудаж, эрэл хайгуулд оров. Гэхдээ хаашаа явах, хаашаа хайх вэ? Василисаг хэн хулгайлсан бэ? Бид Иван Царевичт туслах болно. 0-ээс 9 хүртэлх тоонуудын замыг задалж үзье. Тоотой ялтсуудыг аваад ширээн дээр тавь. Сайн хийлээ!

В .: Тэр удаан алхаж, уулзвар дээр ирэв. Замын хажуугийн чулуун дээр бичээс бий. Царевич Иванд зам сонгоход нь тусалцгаая. (Слайд 1).

Зүүн, баруун эсвэл шулуун яв. Чи юу гэж бодож байна? Яагаад? (хүүхдийн хариулт)

В .: Иван Царевич таны сонгосон замаар удаан алхаж, эцэст нь ойн цэвэрлэгээнд очсон бөгөөд тэнд тахианы хөл дээр овоохой, Баба Ягагийн байшин зогсож байв. Овоохой түүн рүү эргэхийн тулд Иванушка юу хэлэх ёстой вэ? (Хүүхдийн хариулт).

10 саваа аваад загварын дагуу байшин барина. (Хүүхдүүд хийдэг).

Та байшин барьсан. Баба Яга Иван Царевич түүнийг үймүүлж, байшинг ид шидэнд нь уурласан тул зөвхөн та хоёр саваа шилжүүлснээр овоохойг задлахад тусална. Сайн хийлээ! (Слайд 2, 3, 4).

Иванушка түүний даалгаврыг тааварласан тохиолдолд л туслахыг зөвшөөрөв.

1) Усан дээр хоёр нугас байдаг.

Хашаанд хоёр тахиа байна

Цөөрөмд хоёр галуу

Тийм ээ, цэцэрлэгт цацагт хяруул.

Хэдэн шувуу байдаг вэ?

Тоол!

Тийм ээ, надад хариултаа хэлээрэй. (Долоо).

2) Зараа мөөг шиг олширчээ

5 гүргэм олдсон

3 сагсанд нэмэгдсэн

Үлдсэн хэсэг нь ар талдаа.

Хэдэн улаач тээж явдаг юм

Таны зүү дээр, зараа? (Хоёр).

3) Зургаан хөгжилтэй баавгай бамбарууш

Тэд бөөрөлзгөнө авахаар ой руу яаран очдог.

Гэтэл нэг хүүхэд ядарч байна

Би нөхдөөсөө хоцорсон,

Одоо хариултаа олоорой:

Хэдэн баавгай түрүүлж байна вэ? (Тав).(Слайд 5, 6, 7)

В .: Баба Яга Иванушка шидэт бөмбөг өгсөн. Гэхдээ Иван Царевич ядарсан байв. Түүнд тусалцгаая.

Биеийн тамирын "Баба Яга".
Харанхуй ойд овоохой байдаг. (Хүүхдүүд алхаж байна.)
Ар талд зогсдог. (Хүүхдүүд эргэж харна.)
Тэр овоохойд хөгшин эмэгтэй байдаг. (Хуруугаараа заналхийл.)
Яга эмээ амьдардаг. (Нөгөө гарын хуруугаараа заналхийл.)
Нэхмэл хамар, (Хуруугаараа харуул.)
Нүд нь том, (Тэд харуулж байна.)
Хүс шатаж байгаа мэт. (Толгой сэгсэрнэ.)
Хөөх, ямар ууртай юм бэ! (Газар дээрээ гүйж байна.)
Үс босоод ирдэг. (Гараа өргө.)

В .: Шидэт бөмбөг Иван Царевичийг Могой Горыничын агуй руу хөтөлсөн. Гэхдээ үүд нь чулуугаар дүүрсэн тул агуйд орохын тулд чулууг задлах хэрэгтэй.(Чулууны дүрс). 5-аас хойшхи тоог харуулсан тоо бүхий чулууг ав; 4-өөс өмнөх тоог заах оронтой, 7-9-ийн хоорондох тоог заах цифртэй, 4-өөс 1-ээс их цифртэй, 3-аас 5-ын хоорондох тоог заах цифртэй, 6-аас хойшхи тоог заах цифртэй, тооны өмнө 3, дараа 8. Бид чулууг арилгасан. Сайн байна залуусаа!

В .: Иван Царевич цээжнээсээ шидэт сэлмээ гаргаж ирээд үхэшгүй мөнх Кощей цайз руу явав. Тэр цайз эгц өндөр толгод дээр зогсож байна. Энэ уул ид шидтэй. (Слайд).

В .: За, бид Кощей руу ирлээ. Тэрээр Иван-Царевичтэй эдгээр үгсээр уулзав

"Чи над руу хүрч чадсан тул миний даалгаврыг гүйцэтгэ, тэгвэл Василиса чинийх болно! Хэрэв та үүнийг хийхгүй бол мөрөн дээрээ толгойгоо уна!"

Кощейгийн шилтгээнд дөрвөн цамхаг байдаг. Тэдний нэг нь Василиса. Хэрэв бид эхний цамхаг хоосон гэдгийг мэддэг бол аль нь вэ? Энэ тоо хоёроос их боловч дөрөвөөс бага байна. Тэр хаана байна?

(Гурав дахь цамхагт).

Гэхдээ энд бид Иван Царевичт Сайхан Василисаг олоход тусалсан.

V .: Василисагийн хувьд "бөмбөлгүүдийг" нэмье. (Хоёр хоёроороо ажиллах; хосоор ажиллах).

Хичээлийг дүгнэж байна. Тусгал.

В .: Сайн байна, бүгд даалгавраа биелүүлж чадсан. Аль нь хамгийн хялбар байсан бэ? Ямар даалгавар хамгийн сонирхолтой байсан бэ? (Хүүхдийн хариулт).

Гүйцэтгэсэн: Гареева Л.А.





































Буцаад урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнг бүрэн хэмжээгээр илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та энэ ажлыг сонирхож байвал бүрэн эхээр нь татаж авна уу.

Даалгаварууд:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

1. Дуу-үсгийн шинжилгээ, синтезийг сайжруулах.

2. Үгсийн анализ, синтез хийх чадварыг нэгтгэх.

3. Өгүүлбэрийг дүрмийн хувьд боловсруулах чадварыг нэгтгэх.

4. Яриадаа эсрэг утгатай үгсийг ашиглах чадварыг нэгтгэх.

5. Нэг язгууртай үгсийг ашиглах чадварыг нэгтгэх.

6. Угтвар үйл үг үүсгэх ур чадварыг нэгтгэх.

7. Нэр үгийн генитив хэлбэрийн хэлбэрийг бүрдүүлэх ур чадварыг нэгтгэх.

8. Харилцан уялдаатай яриаг сайжруулах, толь бичгийг идэвхжүүлэх.

Залруулж хөгжүүлэх:

1. Ярианы интонацын илэрхийлэлийг хөгжүүлэх.

2. Хөдөлгөөний ерөнхий чадварыг хөгжүүлэх, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах.

3. Сонсголын болон харааны анхаарлыг хөгжүүлэх.

4. Харилцан ярианы яриаг хөгжүүлэх.

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

1. Багаар ажиллах ур чадварыг төлөвшүүлэх.

2. Хүүхдэд эелдэг байдал, хариу үйлдэл үзүүлэх, найздаа туслахад бэлэн байх боловсрол.

3. Ардын аман зохиолыг хайрлах, ном унших хэрэгцээг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:байгаль орчин: зуух, алимны мод, гол (цэнхэр атираат цаасаар хийсэн), овоохой; Баба Яга (би-ба-бо хүүхэлдэй); бөмбөг; танилцуулга үзүүлэх проекцийн мультимедиа төхөөрөмж.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Залуус аа, та "Галуу хун" үлгэрийг санаж байна уу? Өгүүллийн гол дүрүүдийг нэрлэ.

Машенка, Ванюша нар.

Өнөөдөр бид өөрсдийн үлгэр зохиохыг хичээх болно. Энэ нь юу болохыг бид хараахан мэдэхгүй байгаа ч бид энэ үлгэрийн гол дүрүүдийг авч явах болно.

Бидний түүх эхэлнэ!

Слайд 2. (Ярианы эмч өгүүлбэрийг эхлүүлж, хүүхдүүд төгсгөдөг.)

Нэгэн удаа эрэгтэй байсан ... (тиймээ, эмэгтэй хүн).

Тэд Маша охинтой байсан бөгөөд тэр ... (ах Иванушка).

Эцэг эх нь ямар нэгэн байдлаар ... (зах руу) явсан бөгөөд Машенкад ... (Иванушка) анхаарал тавихыг тушаажээ.

Тэгээд Машенка дүүгээ ... (зүлгэн дээр), тэр гүйж ... (найзуудтайгаа тоглохоор) тавив.

Тэгээд тэр буцаж ирэхдээ тэр ... (Иванушка ах алга болсон).

Галуу хунгууд түүнийг ... (далавчин) дээр аваачив.

Залуус аа, бид Машенка дүүгээ олоход тусалж чадах уу? (Хүүхдийн хариулт.)

"Бид Иванушкаг хайх болно" гэсэн өгүүлбэрийг янз бүрийн аялгуугаар хэлье.

Слайд 3 - 8.

(Хүүхдүүд энэ өгүүлбэрийг баяр хөөртэй, гайхсан, гунигтай, ууртай, тайван байдлаар дууддаг).

II. Гол хэсэг.

За тэгвэл явцгаая! Хараач, залуус аа, алсад юу цайрч байна вэ?

Зуух, зуух, надад хэлээч, хун галуу хаашаа ниссэн бэ?

Миний бялууг үзээрэй, тэгвэл би чамд хэлье.

Слайд 10-18.

("Бялуу" дээр өөр өөр үе бичдэг бөгөөд үүнээс хүүхдүүд аль болох олон үг зохиох ёстой. Хүүхдүүдэд үг зохиохын тулд үе мөчний хэвлэсэн "бялуу" картуудыг өгдөг.)

Одоо бид бүх үгсийг олсон эсэхийг шалгацгаая.

Та миний даалгавруудыг гүйцэтгэсэн тул гол руу яв, энэ нь танд туслах болно.

(Ярианы эмч хүүхдүүдтэй хамт цэнхэр Атираат цаасан дээр тавьсан "гол" руу явдаг.)

"Гол" хөдөлгөөнтэй яриа.

Бид хурдан гол руу буув, (Хүүхдүүд тойргийн төв рүү алхдаг.
Бөхийж, угаасан. Тэд бөхийж, гараараа нүүрээ үрнэ.)
Нэг хоёр гурав дөрөв - (Тооллого бүрийн хувьд тэд дөрөв болгодог
Ийм л сайхан байна сэргээгдсэн. алгаа нүүр тулга.)
Тэгээд одоо тэд хамтдаа сэлж байна. (Тэд гар барин тойрог хэлбэрээр алхдаг.)
Та үүнийг гараар хийх хэрэгтэй:
Хамтдаа - нэг, энэ бол мэлхий, (“Хөхөөр цохих”, “мөлхөх”,
Нэг, нөгөө нь мөлхөж байна. тойрон хөдөлж байна.)
Бид бүгд нэг хүн шиг сэлж байна (Тэд нэг нэгээрээ тойрог замаар алхдаг,
далайн гахай шиг. гараараа "хөхөөр цохих" эсвэл "мөлхөө" харуулах.)
Эгц эрэг рүү явлаа (Тэд тойргийн төвөөс холддог.)
Тэгээд бид гэр лүүгээ явлаа.

В.Волина

Энд ирлээ. Гол ээж минь ээ, хун галуу хаашаа ниссэн бэ?

Тэд хаашаа ниссэнийг би чамд хэлье, гэхдээ миний төлөө ч гэсэн буян хий. Миний эрэг дээр хэвтэж байгаа объектууд намайг үнэхээр зовоож байна.

Бид даалгавраа биелүүлбэл голын эргийг чөлөөлж чадна.

(Хүүхдүүд "эрэг дээрээс" объектуудыг зайлуулж, нэрсийн схемийг сонгох хэрэгтэй.)

Одоо эрэг дээр юу ч байхгүй юу? (R.p. үүсэх)

Бид даалгавраа биелүүлсэн. Одоо та жаахан амарч, голын эрэг дээр тоглож болно.

Бөмбөг тоглоом (ярианы эсрэг үгсийг ашиглах чадварыг нэгтгэх).

Бидэнд явах зам ойрхон байна (... хол ...).

Бид гунигтай багийг цуглуулсан (... хөгжилтэй ...).

Бид өргөн зам дагуу (... нарийхан ...) ой руу явна.

Бид жижиг ой руу явах болно (... том ...).

Нөхөрсөг байх нь маш муу (... сайн. ...).

Бид Ваняг (... олох ...) алдахыг хүсч байна.

Ваняг олох нь маш хялбар байх болно (... хэцүү ...).

Бид маш удаан явж байна (... хурдан ...).

Та сул дорой болохын тулд спортоор хичээллэх хэрэгтэй (... хүчтэй ...).

Даалгаврыг даван туулахын тулд хүн маш тэнэг байх ёстой (... ухаалаг ...).

Манай хүүхдүүд их хулчгар (... зоригтой...).

Та нар ямар сайн хүмүүс вэ, тэд надад хэрэггүй зүйлээс ангижрахад тусалсан. Алимны мод руу яв, тэр танд туслах болно.

Гол ээждээ баярлалаа. Бид алимны мод руу явж байна.

Энд алимны мод байна. Алимны мод, алимны мод, надад хэлээч, хун галуу хаана ниссэн бэ?

Алимны мод:

Хэрвээ чи надад алим түүхэд туславал би хунгийн галуу хаашаа ниссэнийг зааж өгье.

(Хүүхдүүд сагсанд алим цуглуулж, "алим" гэсэн үгийг дууддаг: амттай, чихэрлэг, анхилуун, шүүслэг, бөөнөөр, улаан, улаан, шар, алтан, судалтай, боловсорсон, зөөлөн, хатуу, том, том ... )

Одоо алимны модонд нэг алимны тухай үлгэр ярьж өгье.

(Хүүхдүүд цуврал зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиодог.)

Алимны мод:

Чи намайг аз жаргалтай болгосон. Баба Ягагийн овоохой руу яв, тэнд таны Иванушка байна.

Баярлалаа, алимны мод. Залуус аа, та ой руу явахаас айхгүй байна уу? Дараа нь яв.

Хөдөлгөөнтэй яриа.

Харанхуй ойд овоохой байдаг. (Хүүхдүүд алхаж байна.)
Ар талд зогсдог. (Хүүхдүүд эргэж харна.)
Тэр овоохойд хөгшин эмэгтэй байдаг. (Хуруугаараа заналхийл.)
Яга эмээ амьдардаг. (Нөгөө гарын хуруугаараа заналхийл.)
зүүгээр хамар, (хамар руу заана.)
Том нүд, ("шил" -ийг хуруугаараа харуул.)
Хүс шатаж байгаа мэт. (Толгой сэгсэрнэ.)
Хөөх, ямар ууртай юм бэ! (Газар дээрээ гүйж байна.)
Үс босоод ирдэг. (Гараа өргө.)

Энд ирлээ.

Баба Яга:

Та яагаад гомдол гаргасан бэ?

Баба Яга, дүү Иванушкаг сулла.

Хараач ямар зальтай юм бэ. Хэрвээ чи миний гурван даалгаврыг биелүүлж чадвал би Иванушкаг явуулна. (дарна уу)

Энд таны эхний даалгавар байна.

Слайд 24-31.

Миний овоохой ойд байдаг. "Ой" гэдэг үгтэй холбоотой үгсийг сонго.

(Хүүхдүүд: ой, ой, ой, ойч, ойч, ойч, мод тээвэрлэгч, ойч, ойч, ойч гэх үгсийг авдаг).

Та эхний даалгавраа дуусгалаа. Энд таны хоёр дахь даалгавар байна.

Миний оньсогонуудыг таагаарай.

(Хүүхдүүд оньсого шийддэг, оньсого дэлгэц дээр гарч ирдэг.)

Мөн та энэ даалгавраа биелүүлсэн. Энд таны гурав дахь даалгавар байна.

Би дуртай бөмбөлгүүдийгтэй байсан ч утас нь тасарч, бөмбөлгүүдийг нь бутарсан.

Хэрэв та тэднийг цуглуулж чадвал би Иванушкаг явуулна.

(Зөвхөн эхний ба сүүлчийн үсгийг харуулсан диаграммын дэлгэц дээр: m_____a, k_____a, s_____k. Хүүхдүүд эдгээр диаграммд зориулсан үгсийг гаргаж ирдэг: хулгана, аяга, машин, гурил, ялаа, хөгжим, бөөрөлзгөнө ...; муур, будаг, будаа, хүрэм, ороомог ...; шүүс, зангилаа, утгуур ...).

Өө чи ямар ухаантай юм бэ. Тийм бай, би Ванюшкаг явуулъя. Ахыгаа аваад гэртээ харь.

Залуус аа, бид гэртээ харьж болно. Гэхдээ бид яаж буцах замаа олох вэ?

(Хүүхдүүд угтвар үйл үг үүсгэдэг.) (товших)

Замдаа бид явах болно.
Овоохойноос ... (холболцгооё).
Ойгоос ... (гадаа гарцгаая).
Голын эрэг дээр ... (нүүцгээе).
Алимны мод ... (эргэж яв).
Зуухны хажуугаар ... (явцгаая).
Гэрт ... (явцгаая).

Машенка, Ваня хоёр гэртээ буцаж ирээд аав, ээж хоёр ирж, бэлэг авчирсан.

Энэ үлгэр дуусч, хэн сонссон бэ - сайн байна!

III. Ерөнхий ойлголт.

Залуус аа, үлгэрээр аялахдаа та маш зоригтой, ухаалаг, авхаалжтай байсан. Таны ачаар Машенка дүүгээ олж, түүнтэй хамт гэртээ буцаж ирэв. Үлгэрийн баатрууд танд талархаж, бэлэг өгдөг. (гэнэтийн мөч)

"Лунтикийн гэнэтийн бэлэг" бэлтгэл бүлгийн эцсийн нэгдсэн хичээлийн конспект

Зорилтот:Бэлтгэл бүлгийн сурагчдын мэдлэг, ур чадвар, ур чадварыг тодорхойлох.
Даалгаварууд:
1. Боловсролын:
Ойролцоох орон зай, онгоцонд жолоодох чадварыг нэгтгэх (газрын зураг ашиглах чадвар).
10-аас доош насны хүүхдийн тоолох чадварыг сайжруулах, дарааллын болон тоон тооллогыг нэгтгэх; Хүүхдэд дараагийн болон өмнөх тоог нэрлэсэн дугаар руу нь нэрлэх, тооны хөршүүдийг нэрлэхийг үргэлжлүүлэн заа.
Дууны дүн шинжилгээ хийх, энгийн үгсийг унших чадварыг нэгтгэх, яриаг хөгжүүлэх ажлыг үргэлжлүүлэх.
2. Хөгжиж буй:
Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, энгийн математикийн асуудлыг шийдвэрлэх чадвар, цаасан дээр жолоодох чадвар, хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
3. Сурган хүмүүжүүлэгчид:
Хэлэлцээр хийх чадварыг бий болгохын тулд бие биедээ тусал.
Сониуч зан, байгалийг хайрлах, суралцах хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж, материал:
Зөөврийн компьютер, проектор.
Цагаан толгойн хэлбэртэй газрын зураг.
Урьдчилсан ажил:зураг үзэх, дидактик тоглоомууд: "хөршүүдээ нэрлэх", "хэдэнг тоолох", "хариултыг олох". Демо материал бэлтгэх.
Арга зүйн аргууд:харааны, аман (сануулагч, заавар, асуулт), тоглоом (гэнэтийн агшин), урам зориг, хичээлийн ялгаатай дүн шинжилгээ.

Хичээлийн явц

1. Мэндчилгээ.
Сурган хүмүүжүүлэгч:-Залуус аа, би та нарыг хараад маш их баяртай байна. Дугуйлан зогсоно уу.
Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав
Би чиний найз, чи бол миний найз.
Гараа чанга атгацгаая
Тэгээд бид бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, өнөөдөр ямар сайхан өдөр вэ! Нар гэрэлтэж, биднийг инээмсэглэж байна! Хосоороо хөтлөлцөж, бие биедээ инээмсэглээрэй. Одоо манай зочдыг хараад инээмсэглээрэй. Маш сайн!
(Захидал бүхий цаасан шувуу бүлэг рүү нисэв.)
асран хамгаалагч: Залуус аа, энэ юу вэ? Цаасан шувуу, тэр захидалтай. Тэгээд хэнээс олж мэдэх вэ, солонгын өнгөөр ​​үсэг зохиож, тэр үгийг уншвал хэнийх болохыг олж мэдэх болно. Хүүхдүүд "Лунтик" зохиолоос уншдаг.
Үүнд юу байгааг мэдмээр байна уу?
Уншсан: "Эрхэм хүүхдүүд ээ! Би сансар огторгуйг эзлэхээр ниссэн. Мөн би танд гэнэтийн бэлэг бэлдсэн. Би чамд даалгавраа биелүүлэхийн тулд бөмбөлөг илгээж, тэдгээрийг гүйцэлдүүл, тэгвэл та ч бас гайхалтай аялал хийх болно. Амжилт хүсье! Таны найз Лунтик.
Сурган хүмүүжүүлэгч:За замдаа гарцгаая.
(Хүүхдүүдийн өмнө бөмбөг байдаг, үсгүүд дээр тэмдэглэгдсэн байдаг - "зогсдог". Хүүхдүүд цагаан толгойн үсгүүдийг нэрлэж, даалгавар гүйцэтгэдэг).
Эхний зогсоол бол "B" үсэг - "Хөгжилтэй математикийн диктант".
10 хүртэл урагш, хойшоо тоолсныг санацгаая. Одоо хуулбарын дэвтрийг аваад "График диктант"-д зориулсан энгийн харандаа авч, харандаагаа улаан цэг дээр тавь. Эхлэх.
2 нүд - баруун
5 нүд - доош
3 нүд - баруун тийш диагональ дээш
2 нүд - дээш
2 нүд - баруун
9 нүд - доош
2 нүд - зүүн тийш
5 нүд - дээш
3 нүд - зүүн тийш диагональ доош
2 нүд - доош
2 нүд - зүүн тийш
9 нүд - дээш
Юу болсон бэ залуусаа? "Би" гэдэг нь зөв. Бид ямар өнгөөр ​​будах вэ?
Зөв улаан, дээр нь буд.
Физик. минут.
"Хулганууд зугаалахаар гарав"
Хүүхдүүд дараагийн бөмбөг рүү явж, шинэ даалгавар олдог.
Хоёр дахь зогсоол- "Би" үсэг - "Алдааг засах."
1. Өт хорхойн одыг гөвөв.
2. Булбул дууг дуулсан.
3. Үслэг катерпиллар толгойт хулгана идэв.
4. Цэцэгт ваар байсан.
5. Мөөг нь хүүхдүүдийг сагсанд цуглуулсан.
6. Сэвсгэр хулгана муур барьжээ.
Гурав дахь зогсоол нь "L" үсэг - "Логик даалгавар" юм.
1. Ээж нь Флуф муур, Дружок нохой, Лида охинтой. Ээж хэдэн хүүхэдтэй вэ? (нэг).
2. Хойд туйлд матар юу иддэг вэ? (матар тэнд амьдардаггүй).
3. Хэн илүү чанга дуугарах вэ: азарган тахиа уу, үнээ үү? (азарган тахиа хашгирч чадахгүй).
4. Колобокийн үс ямар өнгөтэй вэ? (боолт нь үсгүй).
5. Ширээн дээр хоёр жүрж, дөрвөн банана байна. Ширээн дээр хэдэн ногоо байдаг вэ? (хэн ч биш).
6. Өдрийн цагаар тэнгэрт хэдэн од байдаг вэ? (0)
7. Тойрог хэдэн булантай вэ? (Үгүй)
8. Ямар аяганаас ууж болохгүй вэ? (хоосон газраас).
Дөрөв дэх зогсоол - "O" үсэг - "Үгэнд ямар үсэг оруулахыг тодорхойлох" Проектор дээрх зураг, үгс. Жишээ нь: d m, house, m k, poppy, s r, бяслаг, k t, халим, s br, хашаа ...
Тав дахь зогсоол - "P" үсэг - "Танин мэдэхүй".
1. Жил хэдэн сард дуусдаг вэ? (Арванхоёрдугаар сар)
2. Жил хэдэн сараас эхэлдэг вэ? (1-р сар)
3. Долоо хоногт хэдэн өдөр вэ? (тэднийг нэрлэх)
4. Бидний амьдарч буй мужийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (ОХУ)
5. Манай хотын дундуур ямар гол урсдаг вэ? (Миасс)
6. Бөмбөрцгийн загварыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (бөмбөрцөг)
Зургаа дахь зогсоол - "U" үсэг - "Ямар үг гарахыг олж мэд"
Хүүхдүүд дэвтэр дээрээ даалгавраа гүйцэтгэдэг.

Долоо дахь зогсоол - "C" үсэг - "Тоонууд алдагдсан"
Тооны хөршүүдийг ол: 3, 6, 9. Шалга
Найм дахь зогсоол нь "Би" үсэг - "Алимны мод" юм.
Үлгэрийн зургууд проектор дээр гарч ирнэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Надад хэлээч, ямар үлгэр вэ?
Хүүхдүүд: "Айдас том нүдтэй" Оросын ардын үлгэр.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Айдас юу байсныг хэн нэгэнд хэлээрэй.
Хүүхдүүдийн хариулт.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа. Та бүх даалгавраа биелүүлсэн.
-Танд ямар даалгавар хамгийн их таалагдсан бэ?
Ямар даалгавар хамгийн хэцүү санагдсан бэ?
- Лунтик танд гэнэтийн бэлэг бэлдсэнд баяртай байна уу?
Лунтикийн даалгаврыг даван туулсан эсэхийг зочдоос асууцгаая. (Ахлах багш хүүхдүүдэд "Миний анхны нэвтэрхий толь" цуврал номыг өгдөг)

Сэдвийн танилцуулга: Лунтикийн гэнэтийн бэлэг

Залуус аа, өнөөдөр тэд бидэнд захидал авчирсан.

"Сайн уу залуусаа! Би чамайг төрсөн өдрөөрөө урьж байна. Цэцэрлэгт их найрсаг, хөгжилтэй, зоригтой хүүхдүүд амьдардаг гэдгийг мэдсэн. Тэд тоо мэддэг, сайн тоолж, асуудлыг шийдэж чаддаг. Хэрэв та бэрхшээлээс айхгүй бол би чамайг хүлээх болно. Малвина."

Залуус аа, Малвина биднийг төрсөн өдрийн үдэшлэгт урьсан. Бид түүн дээр очих уу?

Тэр жижигхэн байшиндаа амьдардаг тул Малвина руу очихын тулд та даалгавраа биелүүлэх хэрэгтэй: "Хэрэв та зөв замаар алхвал 7 алхам - та Малвина руу очих болно, хэрэв та зүүн замаар явбал - чи хүрэхгүй. хаана ч байсан." Нэг хоёр гурав! Яв!

Ингээд бид Малвина руу ирлээ.

Слайд №1, слайд №2

Малвина:Залуус аа, Малвина та нарт оньсого бэлдсэн байна! Анхааралтай сонсоод хариул.

1. Таван хуруу өвс урах

Нөгөө гараараа би ч бас урж байна

Би морийг өвсөөр эмчилнэ

Би хэдэн хуруутай вэ?

2. Ватлийн хашаан дээр азарган тахиа нисэв

Дахиад хоёр уулзлаа

Хэдэн азарган тахиа байсан бэ?

Хариулт нь хэнд байна вэ?

3. Цэцэрлэгт тогос алхаж байв

Өөр нэг нь гарч ирэв

Бутны ард 2 тогос

Хэдэн ширхэг вэ? Өөрийгөө тоо.

4. Дараалсан том буйдан дээр

Таннин хүүхэлдэй сууж байна

2 үүрлэсэн хүүхэлдэй, Пиноккио,

Хөгжилтэй Чиполино

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа! Хүн бүр маш анхааралтай байдаг тул та оньсого хэрхэн шийдэхээ мэддэг. "Дижитал урсгал" тоглоом тоглоцгооё.

Залуус аа, миний дохиогоор: "1,2,3-ыг ав" - та тоонуудыг аваад хосоороо зогсоод нийт 8 тоог үүсгэнэ (жишээлбэл: 1 ба 7; 2 ба 6; 3 ба 5; 5" ба 3; 4 ба дөрөв). "Гол" нь "хаалга" -аар дамжин өнгөрөх ёстой. "Хаалга" бүрдүүлж буй хүүхдүүд зөвхөн өгөгдсөн тоог зөв зохиож зогсохгүй хэрхэн зохиогдсоныг хэлж өгдөг. Жишээлбэл, 9 нь 7 ба 2. Мөн бид хаалгаар дамжин өнгөрдөг. Сайн байна залуусаа!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та ядарч байна, сандал дээр суу. Малвина амралтдаа илүү олон зочдыг урьсан. Та хэн гэж бодож байна вэ?

(Буратино.) (Слайд дугаар 3)

Тоглоом "Бид бүрхэвчийг засдаг." "Залуус аа, Пиноккио Мальвинад төрсөн өдрөөр нь хөнжил өгөхийг хүссэн боловч Шушара харх орны даавууны нүхийг хазаж орхижээ. Пиноккио-д ор дэрний даавууг засахад тусал: дүрсийг аваад нүхэнд наалт хийнэ. Харх хэдэн нүх гаргасныг тоолох уу? Геометрийн дүрсүүдийг нэрлэ. Залуус аа, бүх хавтгай геометрийн дүрсүүдийг нэрлээд хэдийг нь тоолоорой? Бүх гурван хэмжээст дүрсийг нэрлээд, хэд байгааг тоолоорой?

Физминутка "Пиноккио"Пиноккиотой хамт амарч, жаахан гимнастик хийцгээе.

Пиноккио сунгав

Нэг удаа нугалж, 2 нугалж,

Гараа хажуу тийш нь өргөв

Түлхүүрийг нь олоогүй бололтой.

Түлхүүрийг нь авахын тулд

Хөлийн хуруунд хүрэх хэрэгтэй

Мөн гараа далла!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Үлгэрт гардаг залуус эксцентрик байсан - Дуремар, тэр бас Малвинад бэлэг бэлдсэн. (Слайд дугаар 4)

Тэр хануур, загас барьсан. Дуремар Малвинад юу өгсөн гэж та бодож байна вэ? Энд загастай хоёр хувин байна.

Дуремар хэдэн загас барьсныг харцгаая. Тэд ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ. Та загасыг тоолох хэрэгтэй.

Нэг хувинд хэдэн загас байна вэ? (найрал дуугаар 5-ыг тоолоорой), энэ тоог тоогоор тэмдэглэнэ үү (1 хүүхэд самбар дээр тоог тавьдаг)

Нөгөөд - хэр их вэ? (3) Дүгнэлт: Одоо "бага", "илүү" гэсэн хувин дээр харьцуулж үзье. (тэмдэг тавих)

Тэгээд одоо бид асуудлыг шийдэх болно. Залуус аа, даалгавар ямар хэсгүүдээс бүрддэгийг санацгаая? (Асуудлын нөхцөл, асуулт, шийдэл, хариулт). Зөв, сайн хийсэн. Одоо анхааралтай сонсоорой: "Дүрэмарт 2 хувин загас, 1 хувинд 5 загас, өөр 3 загас байсан. 2 хувинд нэг дор хэдэн загас байсан бэ?" Залуус аа, асуудлын нөхцөлийг давтан хэлээрэй (Дүремар 2 хувин загас, 1 хувин дээр 5 загас, өөр 3 загас), асуултыг давтана уу (2 хувин дотор хэдэн загас нэг дор байсан бэ?), Та асуултын хариултыг ашиглан шийдлийг гарга. тоон зам дээрх тоонуудыг бие даан шалгаад (самбар дээр 1) 5 + 3 = 8), хариулт нь? (8 загас 2 хувинтай байсан). Сайн байна уу залуусаа, та ажлаа хийлээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч залуус аа, төрсөн өдрөөрөө бэлэгтэй ирдэг заншилтай. Би Малвинад бэлэг өгөхийг санал болгож байна - загварын дагуу туулай эсвэл загас. Гэхдээ эхлээд хуруугаа ажилд бэлтгэж, сунгацгаая.

Хурууны гимнастик(Энд миний туслахууд байна (бид гараа эргүүлж задгай алгаа хардаг), хүссэнээрээ эргүүлж, ингэ, тэгвэл тэд ямар ч байдлаар гомдохгүй (сойзыг нэг чиглэлд эргүүлэх, дараа нь). нөгөөд нь). (хуруугаа нударгаараа шахаж)

D / "Колумбын өндөг" тоглоом.

асран хамгаалагч: Сайн байна уу, залуусаа, Малвинад таны бэлгүүд үнэхээр таалагдсан. (5-р слайд)

Маш их баярлалаа

охид, хөвгүүд

Таны бэлэгний төлөө

Ухаалаг байсны төлөө

хүүхдүүд ээ.

Дахин уулзъя, баяртай.



Буцах

×
perstil.ru нийгэмлэгт нэгдээрэй!
Холбоо барих:
Би "perstil.ru" нийгэмлэгт аль хэдийн бүртгүүлсэн