Գործառնական վերահսկողության արդյունքների վերաբերյալ վերլուծական հաշվետվություն. Զբոսանքի կազմակերպում նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունում. Զբոսանքի վերլուծություն Կրտսեր խմբում զբոսանքի դաստիարակի վերլուծություն

Բաժանորդագրվել
Միացե՛ք perstil.ru համայնքին:
Կապի մեջ՝

Լուֆերենկո Աննա Յուրիևնա
Աշխատանքի անվանումը:ավագ մանկավարժ
Ուսումնական հաստատություն: MDOU No 32
Տեղանքը:Էլեկտրոստալ, Մոսկվայի մարզ
Նյութի անվանումը:մեթոդական մշակում
Թեմա:«Զբոսանքի վերահսկում և վերլուծություն»
Հրապարակման ամսաթիվ. 23.05.2016
Գլուխ:նախադպրոցական կրթություն

ՔԱՂԱՔԱՊԵՏԱԿԱՆ ՆԱԽԱԴՊՐՈՑԱԿԱՆ ՈՒՍՈՒՄՆԱԿԱՆ ՀԱՍՏԱՏՈՒԹՅՈՒՆ «Թիվ 32 մանկապարտեզ համակցված տիպ» 144006, Մոսկվայի մարզ, Էլեկտրոստալ, փ. Պերվոմայսկայա, դ.6ա հեռախոս՝ 576-14-41, 576-14.-41 24.11.2014թ. Թիվ 6
Հղում

«Զբոսանքի կազմակերպում և անցկացում» օպերատիվ վերահսկողության արդյունքներով.

Հրամանի հիման վրա 14.11.2014թ. թիվ 78/1 - մոտ

«Օպերատիվ վերահսկողության մասին

կազմակերպելով զբոսանք «Թիվ 32 MDOU-ում` 14.11-ն ընկած ժամանակահատվածում իրականացվել է օպերատիվ հսկողություն.

Նոյեմբերի 21, 2014

թեմա

"Կազմակերպություն

անցկացումը

քայլում է»,

հիմնական

նպատակ

ում

եկավ

գնահատական

մակարդակ

կազմում

գործնական

գիտելիք

հմտություններ

ուսուցիչները

տարածքներ

պահպանություն

ամրություններ

առողջություն

երեխաներ

քայլել.

Այն

Գործառնական վերահսկողությունը ներառում է հետևյալ ասպեկտները.

Քայլելու պլանավորում

Զբոսանքի կազմակերպում

Ուսուցչի հետ երեխաների համատեղ գործունեության հմտությունների ձևավորում
Թեմատիկ հսկողության ժամանակացույց 14.11.2014թ.-կրտսեր խումբ թիվ 1 17.11.2014թ.-կրտսեր խումբ թիվ 2 18.11.2014թ.-միջին խումբ թիվ 1 19.11.2014թ.- միջին խումբ թիվ 2.
Գործառնական վերահսկողության վերլուծություն կրտսեր թիվ 1 խմբում:

Ստուգված - դաստիարակ Տկաչ Ի.Ա.


Օպերատիվ հսկողությունը տեղի է ունեցել 2014 թվականի նոյեմբերի 14-ին։ Ստուգման արդյունքում թիվ 1 կրտսեր խմբի ուսուցչի՝ Տկաչ Ի.Ա.-ի կողմից քայլելու ռեժիմի իրականացումը. դիտարկվում է ըստ մլ ռեժիմի: խումբ 10.00-12.00: Ակտիվորեն հետագծվել է մանկավարժի և հասակակիցների հետ երեխաների համատեղ գործունեությունը: Զբոսանքի ժամանակ ուսուցիչը երեխաների հետ դիտում էր թռչուններին, խաղում խաղեր՝ p / և «Ճնճղուկներ», երեխաները ակտիվորեն մասնակցում էին խաղին, ուսուցիչը նաև ուշադրություն էր դարձնում երեխաների հետ անհատական ​​աշխատանքին Նաստյա Բ., Իլյա Մ. Ալինա Ա. Անհատական ​​աշխատանքի նպատակը. ֆիքսել ճնճղուկ թռչնի տարբերակիչ հատկանիշները: Շարունակելով զբոսանքը՝ նրանք խաղացին «Ընտանիքի» սրահում, որտեղ ուսուցիչը ակտիվորեն մասնակցում էր խաղին։ Զբոսանքը կազմակերպվել էր ինչպես տեղում, այնպես էլ տաղավարում։ Տաղավարում ուսուցիչը կազմակերպել է երեխաների խաղային գործունեությունը (նրանք տներ են կառուցել խոշոր դիզայներից): Անկախ խաղի և շարժիչ գործունեության մեջ երեխաները խաղացին՝ p / և «Ճնճղուկներ և կատուն», p / և «Ձիեր», s / r «Խանութ», s / r «Ընտանիք» Ուսուցիչը երեխաներին սովորեցնում է աշխատել: Երեխաները խաղից հետո մաքրում են խաղալիքները:

Եզրակացություն:
զբոսանքը համապատասխանում է կրտսեր խմբում ուսումնադաստիարակչական աշխատանքի պլանին։ Նախատեսված բոլոր գործողություններն ավարտված են։ Դասավանդող Տկաչ Ի.Ա. պահպանում է զբոսանքի ժամանակացույցը SanPin-ի համաձայն: Բոլոր երեխաները հագնված են ըստ սեզոնի։
Ծանոթ՝ ________________________________________________________________

Գործառնական վերահսկողության վերլուծություն կրտսեր թիվ 2 խմբում:

Ստուգված - դաստիարակ Սալախուտդինովա Ա.Ա.

տեսուչ՝ տեղակալ գլուխ ըստ Վ.Ռ. Լուֆերենկո Ա.Յու.
Օպերատիվ հսկողությունը տեղի է ունեցել 2014 թվականի նոյեմբերի 17-ին։ Ստուգման արդյունքում թիվ 2 կրտսեր խմբի ուսուցչուհու՝ Սալախուտդինովա Ա.Ա.-ի կողմից քայլելու ռեժիմի իրականացումը. դիտարկվում է ըստ մլ ռեժիմի: խումբ 10.00-ից 12.00: Ակտիվորեն նկատվում էր երեխաների համատեղ գործունեությունը դաստիարակի և հասակակիցների հետ: Զբոսանքի ժամանակ ուսուցիչը երեխաների հետ դիտում էր երկինքը, երեխաները ուշադիր լսում էին ուսուցչին։ Նրանք խաղացին խաղեր՝ p / և «Ինքնաթիռներ», որտեղ ուսուցիչը ակտիվորեն մասնակցեց խաղի գործընթացին, ուսուցիչը նաև ուշադրություն դարձրեց երեխաների հետ անհատական ​​աշխատանքին Վիկա Չ., Նաստյա Կ., Տիմոֆեյ Պ. Անհատական ​​աշխատանքի նպատակը. համախմբել ֆիզիկական զարգացման հիմնական շարժումները. Անկախ խաղային գործունեության մեջ երեխաները խաղացին՝ պ / և «Պարովոզ», ս/ռ «Խանութ»: Ուսուցիչը երեխաներին սովորեցնում է աշխատել. Խաղից հետո երեխաները մաքրում են.
Եզրակացություն:
զբոսանքը համապատասխանում է կրտսեր խմբում ուսումնադաստիարակչական աշխատանքի պլանին։ Նախատեսված բոլոր գործողություններն ավարտված են։ Ուսուցիչ Սալախուտդինովա Ա.Ա. պահպանում է զբոսանքի ժամանակացույցը SanPin-ի համաձայն: Բոլոր երեխաները հագնված են ըստ սեզոնի։
Առաջարկություններ.
անհրաժեշտ է երեխաների հետ խաղային գործողություններ պլանավորել տաղավարում, ավելացնել ֆիզիկական ակտիվության ժամանակը (կրկնել բացօթյա խաղը 2-3 անգամ):
Ժամկետը:
անընդհատ

Գործառնական վերահսկողության վերլուծություն թիվ 1 միջին խմբում:

Ստուգված - ուսուցիչ Էրշովա Լ.Ն.

տեսուչ՝ տեղակալ գլուխ ըստ Վ.Ռ. Լուֆերենկո Ա.Յու.
Օպերատիվ հսկողությունը տեղի է ունեցել 2014 թվականի նոյեմբերի 18-ին։ Ստուգման արդյունքում քայլելու ռեժիմի իրականացումը թիվ 1 միջին խմբի դաստիարակ՝ Էրշովա Լ.Ն. դիտվել է ըստ միջին խմբի ռեժիմի ժամը 10.00-ից 12.10-ը։ Ակտիվորեն հետագծվել է մանկավարժի և հասակակիցների հետ երեխաների համատեղ գործունեությունը: Զբոսանքի ժամանակ ուսուցիչը երեխաների հետ դիտում էր թռչուններին, զննում էր ագռավին, երեխաները ակտիվորեն պատասխանում էին ուսուցչի հարցերին, ուսուցիչը նաև ուշադրություն էր դարձնում երեխաների հետ անհատական ​​աշխատանքին Լերոյ Բ., Մադինա Է., Մատվեյ Կ. Նպատակը անհատական ​​աշխատանք. համախմբել «Ագռավներ» թռչնի տարբերակիչ հատկանիշները: Ուսուցչի համատեղ գործունեությունը երեխաների հետ. p / և «Գտիր քեզ ընկեր», գ / ռ «Շինարարներ», որտեղ ուսուցիչը ակտիվորեն մասնակցում էր խաղին: Ուսուցիչը նախատեսում էր խաղային գործողություններ տեղում և տաղավարում: Ակտիվորեն հետևում էին հասակակիցների հետ համատեղ գործունեությանը: Անկախ խաղի և շարժիչ գործունեության մեջ երեխաները խաղում էին «Վարորդներ», «Դուստրեր-մայրեր», «Արջի մոտ անտառում» s/r: Ուսուցիչը երեխաներին սովորեցնում է աշխատել. Երեխաները խաղից հետո մաքրում են խաղալիքները:
Եզրակացություն:
զբոսանքը համապատասխանում է միջին խմբում ուսումնադաստիարակչական աշխատանքի պլանին։ Նախատեսված բոլոր գործողություններն ավարտված են։ Դաստիարակ Էրշովա Լ.Ն. պահպանում է զբոսանքի ժամանակացույցը SanPin-ի համաձայն: Բոլոր երեխաները հագնված են ըստ սեզոնի։
Առաջարկություններ.
մեծացնել շարժիչային գործունեության ժամանակը, կրկնել բացօթյա խաղը 2-3 անգամ:
Ժամկետը:
անընդհատ
Ծանոթ՝ _________________________________________________

Գործառնական վերահսկողության վերլուծություն թիվ 2 միջին խմբում:

Ստուգված - ուսուցիչ Տրուբոչկինա Ն.Բ.

տեսուչ՝ տեղակալ գլուխ ըստ Վ.Ռ. Լուֆերենկո Ա.Յու.

Օպերատիվ հսկողությունը տեղի է ունեցել 2014 թվականի նոյեմբերի 19-ին։ Ստուգման արդյունքում քայլելու ռեժիմի իրականացումը թիվ 2 միջին խմբի դաստիարակ՝ Տրուբոչկինա Ն.Բ. դիտվել է ըստ միջին խմբի ռեժիմի ժամը 10.00-ից 12.10-ը։ Ակտիվորեն հետագծվել է մանկավարժի և հասակակիցների հետ երեխաների համատեղ գործունեությունը: Զբոսանքի ժամանակ ուսուցիչը երեխաների հետ դիտում էր աղբատար մեքենան, ուսուցիչը ուշադրություն դարձրեց երեխաների հետ անհատական ​​աշխատանքին Իվան Թ., Պրոխոր Պ., Կարինա Ս. Անհատական ​​աշխատանքի նպատակն է համախմբել երեխաների գիտելիքները ցամաքային տրանսպորտի մասին: Ուսուցչի համատեղ գործունեությունը երեխաների հետ. p / և «Fox in chicken coop», s / r «Drivers», որտեղ ուսուցիչը ակտիվորեն մասնակցում էր խաղին: Ուսուցիչը նախատեսում էր խաղային գործողություններ տեղում և տաղավարում: Ակտիվորեն հետևում էին հասակակիցների հետ համատեղ գործունեությանը: Անկախ խաղի և շարժիչ գործունեության մեջ երեխաները խաղացին՝ p / և «Հարվածիր թիրախին», «Դուստրեր-մայրեր», «Թակարդներ»: Ուսուցիչը երեխաներին սովորեցնում է աշխատել. Երեխաները խաղից հետո մաքրում են խաղալիքները:
Եզրակացություն:
զբոսանքը համապատասխանում է միջին խմբում ուսումնադաստիարակչական աշխատանքի պլանին։ Նախատեսված բոլոր գործողություններն ավարտված են։ Tubifex-ի դաստիարակ Ն.Բ. պահպանում է զբոսանքի ժամանակացույցը SanPin-ի համաձայն: Բոլոր երեխաները հագնված են ըստ սեզոնի։
Ծանոթ _________________________________________________

Գործառնական վերահսկողության վերլուծություն ավագ խմբում:

Ստուգված - ուսուցիչ Մակլեցովա Ի.Ա.

տեսուչ՝ տեղակալ գլուխ ըստ Վ.Ռ. Լուֆերենկո Ա.Յու.
Օպերատիվ հսկողությունը տեղի է ունեցել 2014 թվականի նոյեմբերի 20-ին։ Ստուգման արդյունքում քայլարշավի ռեժիմի իրականացումը ավագ խմբի դաստիարակի՝ Մակլեցովա Ի.Ա. դիտվել է ավագ խմբի ռեժիմի համաձայն՝ ժամը 10.35-ից 12.25-ը։ Ակտիվորեն հետագծվել է մանկավարժի և հասակակիցների հետ երեխաների համատեղ գործունեությունը: Զբոսանքի ժամանակ ուսուցիչը երեխաների հետ նկատեց բնական մի երևույթ (սառույցի ձևավորում), երեխաները ուշադիր լսեցին և ակտիվորեն պատասխանեցին հարցերին: Ուսուցչի համատեղ գործունեությունը երեխաների հետ. p / և «Հոկեյ դաշտում», անհատական ​​աշխատանք ֆիզիկական զարգացման վրա - երեխաների հետ ձեռքերի և ոտքերի շարժումների խաչաձև համակարգում Մաքսիմ Մ., Լիզա Պ., Պոլինա Բ., Ս / Ռ. «Մանկապարտեզ». Ուսուցիչը նախատեսում էր խաղային գործողություններ տեղում և տաղավարում: Դաստիարակի ամենօրյա աշխատանքը տեսանելի է, երեխաները տիրապետում են բազմաթիվ շարժական և նստակյաց խաղերի, տիրապետում են խաղի կանոններին, դրանք հետևում են դաստիարակի հսկողության ներքո։ Ակտիվորեն հետևում էին հասակակիցների հետ համատեղ գործունեությանը: Անկախ խաղի և շարժիչ գործունեության մեջ երեխաները խաղացին՝ պ / և «Ով է ավելի արագ», «Դուստրեր - մայրեր», «Սագեր - կարապներ»: Ուսուցիչը երեխաներին սովորեցնում է աշխատել. Երեխաները խաղից հետո մաքրում են խաղալիքները:
Եզրակացություն:
զբոսանքը համապատասխանում է ավագ խմբում ուսումնադաստիարակչական աշխատանքի պլանին։ Նախատեսված բոլոր գործողություններն ավարտված են։ Ուսուցչուհի Մակլեցովա Ի.Ա.-ն հետևում է զբոսանքի ժամանակացույցին SanPin-ի համաձայն: Բոլոր երեխաները հագնված են ըստ սեզոնի։
Առաջարկություններ.
ոտանավորի օգնությամբ խաղի մեջ բաշխել դերերը՝ վիրավորանքներից խուսափելու համար.
Ժամկետը:
անընդհատ
Ծանոթ _________________________________________________________________

Գործառնական վերահսկողության վերլուծություն դպրոցին նախապատրաստվող խմբում:

Ստուգված - դաստիարակ Նուգաևա Ն.Ս.

տեսուչ՝ տեղակալ գլուխ ըստ Վ.Ռ. Լուֆերենկո Ա.Յու.

Օպերատիվ հսկողությունը տեղի է ունեցել 2014 թվականի նոյեմբերի 21-ին։ Ստուգման արդյունքում քայլելու ռեժիմի կատարումը դպրոցի նախապատրաստական ​​խմբի ուսուցչուհու՝ Նուգաևա Ն.Ս. դիտարկվում է ըստ դպրոցի նախապատրաստական ​​խմբի՝ ժամը 10.50-ից 12.35-ի ռեժիմի: Ակտիվորեն հետագծվել է մանկավարժի և հասակակիցների հետ երեխաների համատեղ գործունեությունը: Զբոսանքի ժամանակ ուսուցիչը երեխաների հետ ուշ աշնանը դիտում էր ծառերը։ Երեխաները հետաքրքրությամբ դիտում էին, ուշադրությամբ լսում ուսուցչին, ակտիվ պատասխանում հարցերին: Ուսուցչի համատեղ գործունեությունը երեխաների հետ. p / և «Նապաստակ և գայլ», անհատական ​​աշխատանք ֆիզիկական զարգացման վրա «Ո՞վ է ավելի արագ հավաքելու»: Մարկ Գ.-ի, Գրաչիկ Ս.-ի, Մարիա Վ.-ի հետ նպատակն է զարգացնել ճարտարություն և ուշադրություն շարժման մեջ, ինչպես նաև խաղացել է «Մենք վարորդներ ենք» s/r-ը: Դաստիարակի ամենօրյա աշխատանքը հետագծվում է, երեխաները գիտեն շատ բացօթյա խաղեր, տիրապետում են խաղի կանոններին, դրանք հետևում են դաստիարակի հսկողության ներքո։ Ուսուցիչը նախատեսում էր խաղային գործողություններ տեղում և տաղավարում: Ակտիվորեն հետևում էին հասակակիցների հետ համատեղ գործունեությանը: Անկախ խաղի և շարժիչ գործունեության մեջ երեխաները խաղացին՝ պ / և «Ֆուտբոլ», «Դուստրեր-մայրեր», «Թակարդներ»: Ուսուցիչը երեխաներին սովորեցնում է աշխատել. Երեխաները ստեղծագործական զարգացման համար բնական նյութեր են հավաքում:
Եզրակացություն:
զբոսանքը համապատասխանում է դպրոցի նախապատրաստական ​​խմբում ուսումնադաստիարակչական աշխատանքների պլանին։ Նախատեսված բոլոր գործողություններն ավարտված են։ Մանկավարժ Նուգաևա Ն.Ս. պահպանում է զբոսանքի ժամանակացույցը SanPin-ի համաձայն: Բոլոր երեխաները հագնված են ըստ սեզոնի։
Առաջարկություններ.
դերային խաղերում երեխաներին սովորեցնել ինքնուրույն բաշխել դերերը:
Ժամկետը:
անընդհատ
Ծանոթ _________________________________________________________________

պատգամավոր գլուխ VR-ի համար __________ A.Yu. Լուֆերենկո


Վաղ տարիքի երկրորդ խմբի զբոսանքի վերլուծություն «Ձմռան սկիզբը» Զբոսանքն իրականացվել է օրվա առաջին կեսին՝ դաստիարակի ծրագրված աշխատանքի համաձայն։ Ուսուցչուհին երեխաներին առաջարկել է օգնել միմյանց, ինքը՝ օգնական ուսուցչի հետ միասին, օգնել է երեխաներին կապել գլխարկները, ամրացնել վերևի կոճակները, կապել շարֆեր, կոշիկների կապոցներ՝ իրենց օգնության համար դիմած երեխաների համար։
Զբոսանքի համար նախապես պատրաստվել էր հեռահար նյութ՝ բահեր, սահնակներ։
Զբոսանքի ընթացքում վերահսկվել է եղանակը։ Դիտարկման ընթացքում երեխաները հետաքրքրված էին և ակտիվ։
Անցկացվել են բացօթյա խաղեր՝ խաղերը համապատասխանում են երեխաների տարիքին և սեզոնին։ Խաղերը ծանոթ էին երեխաներին. Առաջնորդներն ընտրվում էին հանգերի հաշվման օգնությամբ։ Ուսուցիչը համոզվեց, որ կանոնները պահպանվեն։ Խաղերը կրկնվել են 2-3 անգամ։
Անհատական ​​աշխատանք եմ կատարել նաև ձնագնդի նետելու ուղղությամբ։ Ես համախմբեցի թիրախին ձնագնդի նետելու, գլխի հետևից ձեռքի ճիշտ պտտումը կատարելու ունակությունը։ Ողջ զբոսանքի ընթացքում երեխաները շարժվում էին, ուսուցիչը հոգում էր, որ երեխաներից ոչ մեկը տեղում չկանգնի։ Նա հետևել է երեխաների արտաքին տեսքին, նրանց վիճակին (արդյո՞ք նրանց այտերը, ձեռքերը, ոտքերը և այլն սառած են): Զբոսանքը տեւեց 50 րոպե։
Այս խմբի ուսուցչուհուն տրվել են հետևյալ առաջարկությունները՝ մերկանալու ժամանակ սովորեցրեք երեխաներին խնամքով իրերը դնել պահարանում, չցրել դրանք հանդերձարանում։
Զբոսանքի նպատակը՝ երեխաներին ծանոթացնել ձյան հատկություններին, սեզոնային փոփոխություններին՝ ձյան տեղումներ։
- մատների մարմնամարզություն «Ձնագնդի»;
- բացօթյա խաղ «Մենք հարվածում ենք»;
- սպորտային խաղ;
- անհատական ​​աշխատանք;
- երեխաների անկախ գործունեություն;
- աշխատանքային հանձնարարություններ.
Զբոսանքի բոլոր հատվածներն ավարտվեցին։ Դիտարկման առարկան և զբոսանքի թեման համապատասխանում էին երեխաների տարիքին։ Բոլոր երեխաները հետաքրքրված էին և ակտիվ՝ հարցեր տալով («Ինչու է ձյունը հալվում», «Ի՞նչ տեսք ունի ձյան փաթիլը»): Մենք հիանում էինք հանգիստ թափվող ձյան փաթիլներով, արևի տակ շողացող ձնակույտերով։ Մենք զննեցինք վերարկուի թևի ձյան փաթիլը։ Զննեցինք, թե ձյունը որքան գեղեցիկ է զարդարել տները, ծառերը, ինչպես է այն փայլում արևի տակ։ Ծանոթացանք ձյան հատկություններին՝ թեթև, սառը, սպիտակ։ Տաք եղանակին (ինչպես հիմա փողոցում է) ձյունը կպչուն է, կարելի է դրանից քանդակել։ Ուշադրություն դարձնել այն փաստին, որ ձյունը ընկնում է ամուր պատի մեջ, դա ձյուն է:
Երեխաներին հետաքրքրելու համար օգտագործվել է գեղարվեստական ​​բառ.
«Աստղը մի փոքր պտտվեց օդում, նստեց ու հալվեց ափիս վրա»: «Մենք կոխում ենք» բացօթյա խաղն արդեն ծանոթ էր երեխաներին: Ուսուցիչը հիշեցրեց խաղի կանոնները. Այս խաղի նպատակը՝ ռիթմի զգացողության զարգացում, բառերը «Ձյունը պտտվում է» շարժումների հետ փոխկապակցելու կարողություն։ Զորավարժություններ սեփական գործողությունները խաղի մասնակիցների գործողությունների հետ փոխկապակցելու ունակության մեջ: Խաղը համապատասխանում է երեխաների տարիքին և սեզոնին։ Ուսուցիչը համոզվեց, որ կանոնները պահպանվեն։ Խաղը կրկնվել է 2-3 անգամ։
Սպորտային խաղը կատարվել է նպատակին հասնելու համար՝ վազել տվյալ ուղղությամբ։
Անհատական ​​աշխատանք եմ կատարել նաև ձնագնդի նետելու ուղղությամբ։ Ես համախմբեցի ձնագնդի նետելու, գլխի հետևից ձեռքի ճիշտ շարժումը կատարելու ունակությունը։ Ողջ զբոսանքի ընթացքում երեխաները շարժվում էին, ուսուցիչը հոգում էր, որ երեխաներից ոչ մեկը տեղում չկանգնի։ Նա հետևել է երեխաների արտաքին տեսքին, նրանց վիճակին (արդյո՞ք նրանց այտերը, ձեռքերը, ոտքերը և այլն սառած են):
Անկախ գործունեության ընթացքում երեխաներին առաջարկեցին սահնակով տիկնիկներ քշել, ինչը նրանք ուրախությամբ արեցին:
Խաղահրապարակից բոլոր խաղալիքները հավաքելու աշխատանքային հանձնարարությունը բոլոր երեխաները ակտիվորեն կատարել են։
Զբոսանքի վերջում ուսուցիչը հարցրեց, թե արդյոք երեխաներին դուր է գալիս զբոսանքը: Ի՞նչ եք սովորել ձյան մասին: Եվ նա երեխաներին հրավիրեց գնալ խումբ՝ մերկանալու և ընթրիքին պատրաստվելու։
Այսպիսով, նման զբոսանքները կատարում են երեխաների համակողմանի զարգացման խնդիրները։ Մանկավարժների համար զբոսանքը եզակի հնարավորություն է ոչ միայն բարելավելու երեխաների առողջությունը, այլև երեխային հարստացնելու նոր գիտելիքներով, ցույց տալ փորձեր, այն նյութը, որին տրամադրում է բնությունը, զարգացնել ուշադրությունը, հիշողությունը և այլն։


Ավագ խմբում քայլելու ինքնավերլուծություն
թեմայի շուրջ՝ «Ոսկե աշուն»
Մանկավարժ՝ Կամենսկայա Լ.Ն.
Կրթական ոլորտների ինտեգրում` «Սոցիալական և հաղորդակցական զարգացում», «Խոսքի զարգացում», «Ֆիզիկական զարգացում»:
Ծրագրի բովանդակությունը.
Երեխաների մոտ ձևավորել ընդհանրացված պատկերացում աշնան մասին, ներառյալ գիտելիքները անկենդան բնության մեջ աշնանային երևույթների մասին (տեղումներ, օդի ջերմաստիճան), աշնանային բույսերի վիճակի, կենդանիների և թռչունների կյանքի առանձնահատկությունների մասին:
Համախմբել գիտելիքները շրջակա միջավայրի պայմաններից բույսերի, կենդանիների կախվածության մասին:
Աշնան գալուստով համախմբել երեխաների գիտելիքները բնության սեզոնային փոփոխությունների մասին:
Աշնանը մեծահասակների աշխատանքի մասին երեխաների գիտելիքները համախմբել:
Միասին աշխատելու, մեծերին օգնելու, սկսվածը մինչև վերջ հասցնելու ցանկություն զարգացնել։
Ուրիշների համար աշխատանքի կարևորության մասին պատկերացում կազմելու համար:
Զարգացնել շարժունակությունը:
Մշակել սեր բնության նկատմամբ, հարգանք նրա նկատմամբ:
Կազմակերպչական գործունեություն, դասի նախապատրաստում.
Զբոսանքն իրականացվել է ամփոփմանը համապատասխան. Ամփոփագիրը կազմվել է ինքնուրույն՝ երեխաների տվյալ տարիքին համապատասխան հիմնական հանրակրթական ծրագրի առաջադրանքներին համապատասխան։ Յուրաքանչյուր առաջադրանքի իրականացման համար ընտրվել են տեխնիկա, որոնք օգնում են լուծել ծրագրային խնդիրները հետաքրքիր և զվարճալի ձևով:
Ուսուցչի դիդակտիկ գործունեությունը.
Զբոսանքի բոլոր պահերը տրամաբանական են և հետևողական՝ ենթակա մեկ թեմայի. Դասը ինտեգրված պահեր կրթական ոլորտներից «Սոցիալական և հաղորդակցական զարգացում» մեծահասակների և հասակակիցների հետ շփվելու և մեծահասակի (ավելի մեծ երեխաների համար) օրինակին հետևելու կամ ինքնուրույն բարի կամք արտահայտելու, այլ մարդկանց տրամադրության հետ կարեկցելու կարողություն:
«Խոսքի զարգացումն» ապահովվել է մենախոսության և երկխոսական խոսքի մշակման միջոցով։
Զբոսանքի ընթացքում նա փորձում էր երեխաների հետ շփվել նույն մակարդակի վրա՝ «աչք առ աչք», այլ ոչ թե տիրել երեխաներին։ Ես փորձեցի մոտ մնալ:
Դասի ընթացքում մշակվել են երեխաների վարքագծի հմտությունները. ուրիշների պատասխանները լսելու, առաջադրանքները ուշադիր լսելու կարողություն և այլն։ Երեխաների վարքագիծը կանոնակարգված և ուղղորդված դասում աջակցել է երեխաների հետաքրքրությանը դասի նկատմամբ ողջ ընթացքում։ ամբողջ ժամանակ.
Զբոսանքն իրականացվել է ավագ խմբում երեխաների ենթախմբի հետ և տեւել է 25 րոպե։
Գործունեության (խաղային, հաղորդակցական, շարժիչ) փոփոխությունը նպաստեց երեխաների ուշադրության և աշխատունակության պահպանմանը ողջ քայլելու ընթացքում:
Գործունեության ընթացքում օգտագործվել է «Չվող թռչուններ» բջջային խաղը.
Ցածր շարժունակության խաղ «Աշնանային տերևներ», շնչառական վարժություն «Բնության բույրեր»
Դիդակտիկական խաղ «Ինչ ծառի տերևից».
Հետաքրքրություն առաջացնելու համար Լեսովիկից նամակ է հայտնաբերվել՝ խնդրելով օգնություն։
Զբոսանքի կառուցվածքը.
Ըստ իր կառուցվածքի՝ զբոսանքը կառուցված է այնպես, որ առաջացնի և պահպանի ճանաչողական հետաքրքրությունը։
Առաջին մասը ներառում էր կազմակերպչական պահ՝ պատասխանել առաջադրված հարցերին, խթանել հիշվող (հիշողության) ընկալումն ու ուշադրությունը, մոտիվացիան:
Երկրորդ մասը զրույց էր, դիդակտիկ խաղ, նստակյաց խաղ, որն օգնեց պահպանել երեխաների ուշադրությունն ու աշխատունակությունը ողջ ուսումնական գործունեության ընթացքում։
Երրորդ մասը ամփոփումն է։ Աշխատանքային գործունեություն. տեղում չոր տերևներ հավաքել, ձմեռող թռչունների համար սնուցողներ կախել:
Անհատական ​​աշխատանք՝ շարժումների զարգացում. Տեղում ցատկելու հմտությունների ամրագրում:
Նախնական աշխատանք կատարվեց՝ զրույց աշնան նշանների մասին, դիտում «Այցելություն Լեսովիկ» շնորհանդեսը, սովորում բանաստեղծություններ, ոտանավորներ և չափածո հաշվում խաղի համար, երաժշտական ​​ստեղծագործություն լսում, նկարների դիտում:
Արդյունավետություն:
Ես հավատում եմ, որ հասել եմ իմ նպատակներին։ Զբոսանքը հարուստ ու հետաքրքիր ստացվեց։
Նոյեմբերի 13, 2015

Թեմա՝ Նախադպրոցական տարիքի երեխաների հետ զբոսանքի կազմակերպում և անցկացում նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունում.

Մաքուր օդում գտնվելը մեծ նշանակություն ունի ֆիզիկական զարգացման համար։ Քայլելը երեխայի մարմինը կարծրացնելու առաջին և հասանելի միջոցն է։ Այն օգնում է բարձրացնել իր տոկունությունը և դիմադրությունը շրջակա միջավայրի անբարենպաստ ազդեցություններին, հատկապես մրսածությանը:

Զբոսանքի ժամանակ երեխաները խաղում են, շատ են շարժվում: Շարժումները մեծացնում են նյութափոխանակությունը, արյան շրջանառությունը, գազափոխանակությունը, բարելավում ախորժակը։ Երեխաները սովորում են հաղթահարել տարբեր խոչընդոտներ, դառնում են՝ ավելի շարժուն, ճարպիկ, համարձակ, դիմացկուն: Նրանք զարգացնում են շարժիչ հմտություններն ու կարողությունները, ամրացնում են մկանային համակարգը, բարձրացնում կենսունակությունը։

Քայլելը նպաստում է մտավոր դաստիարակությանը. Կայքում կամ փողոցում գտնվելու ընթացքում երեխաները ստանում են բազմաթիվ նոր տպավորություններ և գիտելիքներ շրջակա միջավայրի մասին՝ մեծահասակների աշխատանքի, տրանսպորտի, երթևեկության կանոնների մասին և այլն: Դիտարկումներից նրանք իմանում են սեզոնային փոփոխությունների առանձնահատկությունները: բնության մեջ նկատել տարբեր երևույթների միջև կապերը, հիմնում է տարրական կախվածություն: Նրանց հետաքրքրությունն է առաջացնում դիտարկումները, մի շարք հարցեր, որոնց պատասխանը փնտրում են։ Այս ամենը զարգացնում է դիտողականությունը, ընդլայնում պատկերացումները շրջակա միջավայրի մասին, արթնացնում է երեխաների միտքն ու երևակայությունը։

Զբոսանքները հնարավորություն են տալիս լուծելու բարոյական դաստիարակության խնդիրները։ Դաստիարակը երեխաներին ներկայացնում է հայրենի գյուղը, նրա տեսարժան վայրերը, մեծահասակների աշխատանքով, ովքեր ծառեր ու թփեր են տնկում նրա փողոցներում, կառուցում գեղեցիկ տներ, ասֆալտապատում ճանապարհներ։ Միաժամանակ ընդգծվում է աշխատանքի կոլեկտիվ բնույթն ու նշանակությունը. արվում է ամեն ինչ, որպեսզի մեր ժողովուրդը ապրի հարմարավետ, գեղեցիկ և ուրախ։ Շրջակա միջավայրին ծանոթանալը նպաստում է երեխաների սիրո դաստիարակմանը իրենց փոքրիկ հայրենիքի նկատմամբ։

Երեխաները աշխատում են ծաղկի այգում - ծաղիկներ տնկել, ջրել, թուլացնել գետինը: Նրանք դաստիարակում են աշխատասիրություն, սեր և հարգանք բնության նկատմամբ: Նրանք սովորում են նկատել նրա գեղեցկությունը։ Բնության մեջ գույների, ձևերի, հնչյունների առատությունը, դրանց համադրությունը, կրկնությունը և փոփոխականությունը, ռիթմը և դինամիկան - այս ամենը նույնիսկ ամենափոքր ուրախալի փորձառություններ է առաջացնում:

Այսպիսով, ճիշտ կազմակերպված և մտածված զբոսանքները օգնում են իրականացնել երեխաների համակողմանի զարգացման խնդիրները։ Երեխաների դրսում գտնվելու համար հատկացվում է օրական մինչև չորս ժամ։ Ամռանը այս ժամանակը զգալիորեն ավելանում է։ Մանկապարտեզի առօրյան նախատեսում է ցերեկային զբոսանք դասերից հետո և երեկոյան զբոսանք կեսօրից հետո: Պետք է խստորեն պահպանել զբոսանքի համար հատկացված ժամանակը։

Երեխաների համար բազմաբնույթ միջոցառումների համապարփակ զարգացման և կազմակերպման խնդիրների իրականացման համար մեծ նշանակություն ունի մանկավարժական և հիգիենիկ պահանջներին համապատասխան նախագծված և կահավորված տարածքը:

Մանկավարժների կողմից զբոսանքների կազմակերպման և անցկացման մեթոդական աշխատանքն իրականացվում է մի քանի փուլով.

I փուլ - նախապատրաստական

Նախևառաջ կատարվում է զբոսանքների կազմակերպման և անցկացման առկա պայմանների վերլուծություն։ Այնուհետեւ անհրաժեշտ է մշակել զբոսանքների կազմակերպման եւ անցկացման մեթոդաբանությունը։

Նախապատրաստական ​​փուլի կարևոր ուղղություն է ուսումնական աշխատանքի պլանավորումը։ Պլանավորելիս անհրաժեշտ է հաշվի առնել զբոսանքի բոլոր հատվածները։

Զբոսանքի բաղադրիչները.

  1. Դիտարկում;
  2. Աշխատանքային գործունեություն;
  3. Խաղային գործունեություն;
  4. Անհատական ​​աշխատանք;

Դրանց իրականացման հաջորդականությունը տատանվում է՝ կախված.

  • երեխաների նախորդ գործունեությունը (օրինակ, ֆիզկուլտուրայի դասից հետո ավելի նպատակահարմար է դիտում անցկացնել զբոսանքի սկզբում, մաթեմատիկայի և խոսքի զարգացման դասերից հետո՝ բացօթյա խաղեր).
  • սեզոնից (ցուրտ ժամանակահատվածում նախատեսված են երեխաների բարձր շարժունակությամբ խաղեր).
  • երեխաների անհատական ​​տարիքային առանձնահատկություններից (ավելի փոքր տարիքում ավելի նպատակահարմար է զբոսանք սկսել դիտողականությամբ, ավելի մեծ տարիքում՝ խաղով և այլն)
  • երեխաների ճանաչողական հետաքրքրություններից:

Այն օրերին, երբ ֆիզկուլտուրայի պարապմունքներ չեն անցկացվում, մենք նախատեսում ենք և օրվա առաջին կեսին մեկ ժամ ֆիզիկական ակտիվություն ենք տրամադրում զբոսանքի։ AT «Ցիկլոգրամ դասից դուրս աշխատանքի պլանավորման համար» այն իրականացվում է շաբաթական 2 անգամ։ Բացի բացօթյա ֆիզիկական ակտիվությունից, մենք մեկ ժամ ֆիզիկական ակտիվություն ենք անցկացնում զբոսանքի սկզբում, կեսին կամ վերջում՝ կախված տարվա եղանակից: Կեսօրին ցանկացած օր կարող եք մեկ ժամ ֆիզիկական ակտիվություն անցկացնել։ Ֆիզիկական ակտիվության մեկ ժամ տեւողությունը համապատասխանում է բացօթյա գործունեության տեւողությանը եւ տատանվում է 15-ից 30 րոպե՝ կախված երեխաների տարիքից։ Մեկ ժամ ֆիզիկական ակտիվությունը ներառում է փոխանցումավազք, սպորտային խաղեր և վարժություններ, վազքի տարբեր տեսակներ, հիմնական շարժումների վարժություններ և բացօթյա խաղեր:

Դիտարկումներ (պլաններում նշվում է դիտարկման օբյեկտը կամ թեման, դիտարկման նպատակը և ում հետ է այն իրականացվում):

  • կենդանի էակների դիտարկումը (թռչունների, տերեւաթափ եւ փշատերեւ ծառերի, թփերի համար եւ այլն);
  • անշունչ առարկաների դիտարկումը (արևի հետևում, ամպեր, եղանակ, քամի, ձյուն, ձյան խորություն, օրվա տևողությունը, բուք, տեղաշարժվող ձյուն, ձյուն և այլն);
  • շրջակա իրականության երևույթների դիտարկումները (մեծերի աշխատանքի, անցորդների, տրանսպորտի համար և այլն).

Աշխատանքային գործունեություն. Պլանավորված տնային աշխատանք (վերանդայում, կայքում), անհրաժեշտ է նշել նախադպրոցականների աշխատանքի ձևը՝ անհատական ​​կամ խմբային առաջադրանքներ, կամ կոլեկտիվ աշխատանք (համատեղ, ընդհանուր).

Բացօթյա խաղեր. Զբոսանքի ընթացքում խորհուրդ է տրվում խաղալ երեք խաղ։ Ցերեկային զբոսանքի համար խաղեր ընտրելիս անհրաժեշտ է հաշվի առնել երեխաների նախկին գործունեությունը։ Հանգիստ աշխատանքից հետո (գծանկարներ, մոդելավորում)Առաջարկվում են ավելի շարժական բնույթի խաղեր: Նրանք պետք է իրականացվեն ամբողջ խմբի հետ քայլքի սկզբում: Ֆիզկուլտուրայի և երաժշտության պարապմունքներից հետո խորհուրդ են տրվում միջին շարժունակության խաղեր։ Դուք պետք է դրանք ծախսեք զբոսանքի կեսին կամ վերջում: Դա. պլանը պետք է ներառի խաղեր

  • նստակյաց;
  • միջին ակտիվության խաղեր;
  • խաղեր բարձր ֆիզիկական ակտիվությամբ.

Պլանները պետք է արտացոլեն նոր խաղի և խաղերի սովորելը՝ շարժիչ հմտությունները համախմբելու և ֆիզիկական որակները զարգացնելու համար: Տարվա ընթացքում անցկացվում է մոտավորապես 10-15 նոր խաղ։

Բացի այդ, կազմակերպվում են խաղեր.

  • զվարճանք
  • տեսարժան վայրեր
  • փոխանցումային խաղեր
  • պատմությունների վրա հիմնված խաղեր
  • սպորտային խաղեր
  • պատմությունների վրա հիմնված խաղեր
  • անշարժ շարժական խաղեր
  • ժողովրդական խաղեր
  • շուրջպար
  • սպորտային վարժություններ.

Խաղի ընտրությունը կախված է սեզոնից, եղանակից, նախորդ դասի օդի ջերմաստիճանից, երեխաների վիճակից, նրանց ցանկություններից, զբոսանքների ժամից։ (երեկո, առավոտ). Մեր մանկապարտեզում յուրաքանչյուր խումբ ունի 3-7 տարեկան երեխաների համար ոտանավորներ հաշվելու և բացօթյա խաղերի քարտային ցուցիչ:

Անհատական ​​աշխատանք. Այն ուղղված է ոչ միայն ֆիզիկական որակների բարելավմանը, այլեւ մտավոր գործընթացների զարգացմանը, ծրագրի բոլոր բաժիններում նյութի համախմբմանը, բարոյական որակների ձեւավորմանը:

Երեխաների անկախ գործունեություն.

Զբոսանքի վրա ինքնուրույն շարժիչ գործունեության համար մենք հանում ենք անհրաժեշտ սարքավորումները.

  • կրտսեր խմբում - գնդակներ, սկիթեր, սկուտեր, եռանիվ հեծանիվ;
  • միջին խմբում - գնդակներ, օղակներ, մեծ պարաններ, սկուտեր, երկանիվ հեծանիվ;
  • ավագ խմբում - գնդակներ, օղակներ, կարճ պարաններ, երկանիվ հեծանիվ, թենիսի գնդակներ, ռակետներ, բադմինտոն, թակարդներ, սկիթլներ, ֆուտբոլի գնդակ, օղակներ:
  • դպրոցի նախապատրաստական ​​խմբում՝ գնդակներ , քաղաքներ, ռինգ նետում, սերսո, օղակներ, ցատկապարաններ, երկանիվ հեծանիվ, թենիսի գնդակներ, ռակետներ, թակարդներ, բադմինտոն, շիթլներ, օղակներ:

Մենք խրախուսում ենք անկախությունը բացօթյա խաղերի և վարժությունների կազմակերպման հարցում, խրախուսում ենք երեխաներին օգտագործել ֆիզիկական դաստիարակության սարքավորումներ, գույքագրում, ատրիբուտներ բացօթյա խաղերի համար:

Ձմռանը երեխաների անկախ գործունեությունը կազմակերպելու համար օգտագործվող նյութերն ու սարքավորումները՝ սառցե սահադաշտեր, տիկնիկային սահնակներ, ձյուն տեղափոխելու տուփեր, սիրելի հեքիաթներից կենդանիների մեծ նրբատախտակային պատկերներ, կաղապարներ, թիակներ, դույլեր, ձողիկներ՝ ձյան մեջ նկարելու համար, կնիքներ, սանձեր, սուլթաններ, դրոշներ, դահուկներ, դիմակներ դերային խաղերի համար, դահուկներ, փորձերի սարքավորումներ, թափոններից պատրաստված խաղալիքներ: Արտաքին նյութի պահպանման և տեղադրման համար անհրաժեշտ է պահպանել սանիտարահիգիենիկ պահանջները: Մեր մանկապարտեզի տարածքը ձևավորելիս կարևորում ենք անվտանգությունը, նպատակահարմարությունը, գունեղությունը, ինչպես նաև էսթետիկ ձևավորումը։ Վառ զարդարված տարածքն ինքնին երեխաների մոտ առաջացնում է կայուն դրական հուզական տրամադրություն, զբոսանքի գնալու ցանկություն։ Վերանդաները զարդարում ենք ծաղկեպսակներով, փոքր փափուկ խաղալիքներով, տարբեր կոնֆիգուրացիաների դրոշներով, ծառերի ճյուղերին ամրացնում ենք պտտվող սեղաններ, սուլթաններ, ձյան փաթիլներ։ (Ձմեռ), աղմուկի գործիքներ թափոններից, թափոններից պատրաստում ենք տարբեր տարաներ թարմ ծաղիկներ տնկելու համար, զարդարում ենք նաև պլաստմասե շշերից պատրաստված տարբեր ծաղիկներով։ Ձմռանը մանկավարժները զարդարում են ձնառատ շենքերը գունավոր սառցաբեկորների զարդերով, ամանորյա ծաղկեպսակներով, գործվածքով, օգտագործում են թափոններ, քանի որ. այն գործնական է և ավելի պայծառ տեսք ունի:

Այս ամենը նպաստում է երեխաների գեղարվեստական ​​և գեղագիտական ​​ճաշակի զարգացմանը։

Միևնույն ժամանակ, խմբային տարածքում զբոսանքի ժամանակ երեխաների շարժումները դիվերսիֆիկացնելու համար կան ֆիզիկական դաստիարակության սարքավորումների հետևյալ խմբերը.

Առաջին խումբը հավասարակշռության հմտությունների համախմբումն է:

Երկրորդ խումբը ցատկելու, անցնելու համար է։

Երրորդ խումբը նախատեսված է նետելու վարժությունների համար։

Չորրորդ խումբը սողալու համար է։

Եվ սլայդներ գլորման համար:

Շատ ենք կարեւորում զբոսանքի ժամանակ վնասվածքների կանխարգելումը։

II փուլ՝ կազմակերպչական

Երեխաներին զբոսանքի պատրաստելը

Որպեսզի երեխաները պատրաստակամորեն հավաքվեն զբոսանքի, ուսուցիչը երեխաներին նախօրոք պատրաստում է զբոսանքի, մտածում դրա բովանդակության մասին, երեխաների մոտ հետաքրքրություն առաջացնում դրա նկատմամբ խաղալիքների կամ պատմվածքի միջոցով, թե ինչ են անելու: Եթե ​​զբոսանքները բովանդակալից են ու հետաքրքիր, երեխաները, որպես կանոն, մեծ հաճույքով են զբոսնում։

Երեխաների հագնումը պետք է կազմակերպվի այնպես, որ նրանք շատ ժամանակ չծախսեն և ստիպված չլինեն երկար սպասել միմյանց։ Դրա համար անհրաժեշտ է մտածել և ստեղծել համապատասխան պայմաններ։ Յուրաքանչյուր խմբին անհրաժեշտ է ընդարձակ հանդերձարան՝ անհատական ​​պահարաններով և բավարար քանակությամբ բանկետներով ու աթոռներով, որպեսզի երեխան կարողանա հարմարավետ նստել, հագնել սռնապաններ կամ կոշիկներ և չխանգարել այլ երեխաներին:

Ուսուցիչը պետք է երեխաներին սովորեցնի հագնվել և մերկանալ ինքնուրույն և որոշակի հաջորդականությամբ: Սկզբում նրանք բոլորը հագցնում են ստորին մարմինը (զուգագուլպա, շալվար, կոշիկ), ապա վերեւ (վերարկու, գլխարկ, շարֆ, ձեռնոց և այլն). Զբոսանքից վերադառնալիս մերկանացեք հակառակ հերթականությամբ։ Կրտսեր խնամակալը օգնում է փոքրիկներին հագցնել, սակայն նրանց հնարավորություն է տալիս ինքնուրույն անել այն, ինչ կարող են։ Երբ երեխաները զարգացնում են հագնվելու և մերկանալու հմտությունները, և նրանք դա անում են արագ և ճշգրիտ, ուսուցիչը միայն որոշ դեպքերում օգնում է նրանց։ (կապել կոճակ, կապել շարֆ և այլն). Պետք է երեխաներին սովորեցնել օգնել միմյանց, մի մոռացեք շնորհակալություն հայտնել մատուցած ծառայության համար: Հագնվելու և մերկանալու հմտություններն ավելի արագ զարգացնելու համար ծնողները պետք է իրենց երեխաներին ավելի մեծ անկախություն տան տանը:

Երբ երեխաների մեծ մասը հագնված է, ուսուցիչը նրանց հետ գնում է կայք: Մնացած երեխաներին հսկում է կրտսեր ուսուցիչը, ապա նրանց ուղեկցում ուսուցչի մոտ: Երեխաները զբոսանքի գնալիս հանում են խաղալիքներ և նյութեր խաղերի և բացօթյա գործունեության համար։

III փուլ - գործնական

Սա երեխաների հետ աշխատանքի իրականացումն է պլանին համապատասխան։

Զբոսանքի բաղադրիչները.

1. Դիտարկում;

Զբոսանքների վրա մեծ տեղ է հատկացվում դիտարկումներին։ (նախապես պլանավորված)բնական երևույթները և սոցիալական կյանքը։ Դիտարկումները կարող են իրականացվել երեխաների մի ամբողջ խմբի, ենթախմբերի, ինչպես նաև առանձին նորածինների հետ։ Ուսուցիչը ոմանց գրավում է դիտարկումների՝ ուշադրություն զարգացնելու համար, իսկ մյուսները հետաքրքրություն են առաջացնում բնության կամ սոցիալական երևույթների նկատմամբ և այլն։

Շրջապատող կյանքն ու բնությունը հնարավորություն են տալիս կազմակերպել հետաքրքիր և բազմազան դիտարկումներ։ Օրինակ՝ կարելի է ուշադրություն դարձնել ամպերին, դրանց ձևին, գույնին, համեմատել երեխաներին հայտնի պատկերների հետ։ Պետք է կազմակերպել նաև մեծահասակների աշխատանքի մոնիտորինգ։

2. Աշխատանքային գործունեություն;

Զբոսանքի ժամանակ անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել երեխաների աշխատանքային գործունեությանը։ Դրա կազմակերպման բովանդակությունն ու ձևերը կախված են եղանակից և սեզոնից: Այսպիսով, աշնանը երեխաները ծաղկի սերմեր են հավաքում, բերքահավաքում այգում, ձմռանը կարող են բահով ձյուն քշել, դրանից տարբեր կառույցներ պատրաստել։ Պետք է ձգտել ուրախացնել երեխաների աշխատանքը՝ օգնելով երեխաներին տիրապետել օգտակար հմտություններին և կարողություններին:

Աշխատանքային առաջադրանքները պետք է իրագործելի լինեն երեխաների համար և միևնույն ժամանակ նրանցից պահանջեն որոշակի ջանքեր։ Ուսուցիչը հոգ է տանում, որ նրանք իրենց գործը լավ կատարեն, սկսած գործը հասցնեն ավարտին։

3. Խաղի գործունեություն;

Զբոսանքի առաջատար տեղը տրվում է խաղերին՝ հիմնականում շարժական։ Նրանք զարգացնում են հիմնական շարժումները, ազատում են հոգեկան սթրեսը դասերից, դաստիարակում բարոյական որակներ։ Բացօթյա խաղ կարելի է անցկացնել զբոսանքի սկզբում, եթե դասերը կապված են եղել երեխաների երկար նստելու հետ։ Եթե ​​երաժշտական ​​կամ ֆիզկուլտուրայի դասերից հետո նրանք զբոսնում են, ապա խաղը կարելի է խաղալ զբոսանքի կեսին կամ դրա ավարտից կես ժամ առաջ։

Խաղի ընտրությունը կախված է սեզոնից, եղանակից, օդի ջերմաստիճանից։ Ցուրտ օրերին խորհուրդ է տրվում զբոսանք սկսել ավելի մեծ շարժունակությամբ խաղերով, որոնք կապված են վազքի, նետվելու, ցատկելու հետ։ Զվարճալի և հետաքրքիր խաղերն օգնում են երեխաներին ավելի լավ դիմանալ ցուրտ եղանակին: Թաց, անձրևոտ եղանակին (հատկապես գարնանը և աշնանը)դուք պետք է կազմակերպեք նստակյաց խաղեր, որոնք շատ տեղ չեն պահանջում:

Թռիչքի, վազքի, նետման, հավասարակշռության վարժություններով խաղեր պետք է խաղալ նաև գարնանային, ամառային և վաղ աշնանային տաք օրերին։

Զբոսանքի ժամանակ կարող են լայնորեն կիրառվել ժողովրդական խաղեր առարկաների հետ, ինչպիսիք են տատիկները, ռինգ նետելը, շիթերը, իսկ ավելի մեծ խմբերում՝ սպորտային խաղերի տարրեր՝ վոլեյբոլ, բասկետբոլ, քաղաքներ, բադմինտոն, սեղանի թենիս, ֆուտբոլ, հոկեյ: Շոգ եղանակին ջրային խաղեր են խաղում։

Օգտակար են խաղերը, որոնց օգնությամբ ընդլայնվում են երեխաների գիտելիքներն ու պատկերացումները շրջակա միջավայրի մասին։ Ուսուցիչը երեխաներին տալիս է խորանարդիկներ, լոտո, խրախուսում է ընտանեկան խաղեր, տիեզերագնացներ, շոգենավ, հիվանդանոց և այլն: Նա օգնում է զարգացնել խաղի սյուժեն, ընտրել կամ ստեղծել դրա համար անհրաժեշտ նյութը:

Բացի բացօթյա խաղերից և հիմնական շարժումների անհատական ​​վարժություններից, զբոսանքի ժամանակ կազմակերպվում է նաև սպորտային ժամանց. (վարժություններ). Ամռանը հեծանիվ է, ձմռանը` սահնակով, սառցե արահետներով ոտքերի վրա սահում:

4. Անհատական ​​աշխատանք;

Զբոսանքի ժամանակ դաստիարակն անհատական ​​աշխատանք է տանում երեխաների հետ. ոմանց համար նա կազմակերպում է գնդակով խաղ, թիրախ նետում, ոմանց համար՝ հավասարակշռության վարժություն, ոմանց համար՝ կոճղերից ցատկել, ծառերի վրայով անցնել, բլուրներից փախչել:

Զբոսանքների ժամանակ աշխատանքներ են տարվում նաև երեխայի խոսքի զարգացման ուղղությամբ. սովորում է մանկական ոտանավոր կամ կարճ բանաստեղծություն, ամրագրում է դժվար արտասանվող ձայնը և այլն: Ուսուցիչը երեխաների հետ կարող է հիշել երգի բառերն ու մեղեդին, որ նրանք սովորել է երաժշտության դասին:

5. Երեխաների ինքնուրույն գործունեություն.

Արդյունավետ զբոսանքի համար անհրաժեշտ է պայմաններ ստեղծել երեխաների ինքնուրույն գործունեության համար։ Կայքի տեղադրված սարքավորումներից բացի, պետք է դուրս բերվի լրացուցիչ արտաքին նյութ, որը կծառայի երեխաների նոր գիտելիքներն իրենց շրջապատող աշխարհի մասին համախմբելու, պարզաբանելու, կոնկրետացնելու նպատակներին, ինչպես նաև հնարավորություն կտա մարզել երեխաների դիտողական հմտությունները. համեմատելու, ընդհանրացնելու, ամենապարզ եզրակացություններ անելու ունակությունը. Սրանք հեքիաթային հերոսների զանազան հավաքածուներ են, ծանոթ խաղալիքներ, տիկնիկների սպասք, կաղապարներ, օղակներ, դագաղներ, մատանիներ և այլն։

Բավարար քանակությամբ խաղային նյութը զբոսանքն ավելի ինտենսիվ և հետաքրքիր կդարձնի։

Զբոսանքի ընթացքում անկախ շարժիչ գործունեության համար սարքավորումների ցանկ.

Կրտսեր խումբ - գնդակներ, skittles, սկուտեր, եռանիվ հեծանիվ;

Միջին խումբ - գնդակներ, օղակներ, մեծ ցատկապարաններ, սկուտեր, երկանիվ հեծանիվ;

Ավագ խումբ - գնդակներ, օղակներ, կարճ պարաններ, երկանիվ հեծանիվ, թենիսի գնդակներ, ռակետներ, բադմինտոն, դահուկներ, ֆուտբոլի գնդակ, օղակներ, թակարդներ:

Դպրոցի նախապատրաստական ​​խումբ՝ գնդակներ (ֆուտբոլ, վոլեյբոլ, տարբեր չափերի ռետին), քաղաքներ, ռինգի նետում, սերսո, օղակներ, պարաններ, երկանիվ հեծանիվ, թենիսի գնդակներ, ռակետներ, բադմինտոն, թակարդներ, շիթլներ, օղակներ:

Զբոսանքի ժամանակ ուսուցիչը հոգ է տանում, որ բոլոր երեխաները զբաղված լինեն, չձանձրանան, որպեսզի ոչ ոք չմրսի կամ գերտաքանա։ Այն երեխաներին, ովքեր շատ են վազում, նա գրավում է ավելի անկաշկանդ խաղերի մասնակցելու։

Զբոսանքի ավարտից մոտ կես ժամ առաջ ուսուցիչը հանգիստ խաղեր է կազմակերպում։ Այնուհետեւ երեխաները հավաքում են խաղալիքներ, սարքավորումներ։ Նախքան տարածք մտնելը նրանք սրբում են ոտքերը։ Երեխաները հանգիստ մերկանում են, առանց աղմուկի, կոկիկ ծալում և դնում են իրերը պահարաններում: Նրանք հագնում են կոշիկները, կարգի են բերում զգեստներն ու մազերը և գնում խումբ։

Թիրախային զբոսանքները և դրանց նշանակությունը

Ուսուցիչը կազմակերպում է սոցիալական կյանքի և բնական երևույթների երեխաների դիտարկումները կայքից դուրս: Այդ նպատակով կազմակերպվում են նպատակային զբոսանքներ։

Կրտսեր խմբում նպատակային զբոսանքներն անցկացվում են շաբաթական մեկ անգամ կարճ տարածությամբ՝ այն փողոցով, որտեղ գտնվում է մանկապարտեզը։ Ավելի մեծ երեխաների հետ նման զբոսանքներն անցկացվում են շաբաթական երկու անգամ և ավելի երկար հեռավորությունների վրա։

Ուսուցիչը ցույց է տալիս կրտսեր խմբի երեխաներին տներ, տրանսպորտ, հետիոտներ, միջին խմբի՝ հասարակական շենքեր (այգի, խաղահրապարակ, խանութ և այլն). Ավելի մեծ երեխաների հետ նպատակային զբոսանքներ են անցկացվում դեպի այլ փողոցներ՝ մոտակա այգի: Երեխաները ծանոթանում են հասարակական վայրերում վարքագծի կանոններին և երթեւեկության կանոններին։

Նպատակային զբոսանքների ժամանակ երեխաները շատ անմիջական տպավորություններ են ստանում շրջակա միջավայրից, ընդլայնվում են նրանց հորիզոնները, խորանում են գիտելիքներն ու գաղափարները, զարգանում են դիտողականությունն ու հետաքրքրասիրությունը։ Օդի մեջ շարժումը դրական է ազդում ֆիզիկական զարգացման վրա։ Զբոսանքի ընթացքում երկար քայլելը երեխաներից պահանջում է որոշակի տոկունություն, կազմակերպվածություն և տոկունություն։

Ծնողների հետ աշխատելը.

Մեկ այլ կարևոր ոլորտ ծնողների հետ աշխատանքն է: Տեղեկատվական կրպակների ծնողների համար նախատեսված անկյունում մենք խորհուրդ ենք տալիս հետևյալ բովանդակության վերաբերյալ. «Քայլելու կարևորությունը» , «Սխեման, թե ինչպես հագցնել երեխային տարբեր ջերմաստիճաններում» , «Ինչպե՞ս հագցնել երեխային, որպեսզի նա չսառչի, կամ որտեղից է մրսածությունը». , «Քայլել հիվանդության ժամանակ և հետո». , «Բջջային խաղեր ամբողջ ընտանիքի համար» , «Ի՞նչ անել երեխայի հետ զբոսնելու համար». . Մեզ հաճախ խնդրում են երեխային զբոսանքի չտանել, քանի որ. նա հիվանդացավ։ Մեր խնդիրն է բացատրել ծնողներին գրագետ և մատչելի կերպով քայլելու կարևորությունը: Անհատական ​​խորհրդատվությունը աշխատանքի ամենաարդյունավետ ձևերից մեկն է: Ելնելով խմբի խնդիրներից՝ ծնող անկյունում տեղադրվում է համապատասխան տեղեկատվություն։ Ռուբրիկա «Խորհուրդ է տրվում կարդալ» կա գեղարվեստական ​​գրականության ընտրանի՝ հեքիաթներ, բնության մասին պատմվածքներ, բանաստեղծություններ, հանելուկներ, ասացվածքներ և այլն։ Ծնողների հետ համատեղ միջոցառումներ ենք անցկացնում՝ ժամանց, տոներ, «Հավաքներ» և այլն:

IV փուլ՝ վերլուծական

Մենք՝ դաստիարակներս, ամենօրյա ինքնավերլուծություն ենք անցկացնում զբոսանքների կազմակերպման և անցկացման վերաբերյալ։

Պատրաստեց՝ Մոլոդկինա Մարիա Վլադիմիրովնան, Կրասնոդարի երկրամասի Ուստ-Լաբինսկի շրջանի MBDOU թիվ 50 ուսուցիչ։

Հավաքվում է զբոսանքի

  • 1. Զբոսանքի հավաքվելը սկսվեց երեխաների կողմից ցանկության դեպքում զուգարան այցելությամբ: Հագնվելիս ուսուցչուհին խոսեց առաջիկա զբոսանքի թեմայի մասին՝ հետաքրքրելով երեխաներին։ Երեխաների մեծ մասն ինքն էր հագնվում։ Դաստիարակը և դաստիարակի օգնականը օգնել են արձակել և ամրացնել կոճակները, կապել գլխարկը, շարֆը, կոշիկների կապոցները նրանց օգնության համար դիմած երեխաների համար։
  • 2. Հավաքման գործընթացում ուսուցիչը երեխաներին հիշեցրեց, թե որ հերթականությամբ պետք է սկսեն հագնվել՝ զուգագուլպաներից և շապիկներից: Նա ուշադրություն դարձրեց, թե ինչպես ծալել խմբակային հագուստը։ Երբ երեխաներից շատերը պատրաստ էին զբոսնելու, ուսուցիչը նրանց հետ գնաց վայր:
  • 3. Ուսուցչի օգնականն օգնեց մնացած երեխաներին, հետո տարավ ուսուցչի մոտ։ Դուրս գալով զբոսանքի՝ երեխաներն իրենք հանեցին խաղալիքներ և խաղերի համար նախատեսված նյութեր։

Քայլելու պլանի վերլուծություն

  • 1. Քայլարշավը բաղկացած էր հետևյալ բաղադրիչներից.
    • - դիտարկում;
    • - դիդակտիկ առաջադրանք;
    • - երեխաների աշխատանքային գործունեություն.
    • - բջջային խաղ;
    • - անհատական ​​աշխատանք;
    • - երեխաների անկախ գործունեություն.
  • 2. Զբոսանքի ընթացքում ուսուցիչը գիտակցեց դրա բոլոր մասերը: Մանկավարժը փոխեց այս բաղադրիչների հաջորդականությունը: Բացօթյա խաղն անցկացվեց զբոսանքի սկզբում, քանի որ երեխաները երկար նստած էին դասարանում։

Դիտարկման կազմակերպման մեթոդիկա.

  • 1. Դիտարկման թեման և օբյեկտը համապատասխանում են երեխաների տարիքին (բուսուհու դիտարկում):
  • 2. Դիտարկման օբյեկտը (շուշիկը) տեսանելի էր բոլոր երեխաների համար, բոլորին հնարավորություն տրվեց զննել այն։ Ուսուցիչը երեխաների ուշադրությունը հրավիրեց տիկնիկի արտաքին տեսքին, նրա ապրելավայրին, ինչպես է այն շարժվում և այլն:
  • 3. Երեխաներին հետաքրքրում էր զբոսանքի այս թեման։
  • 4. Դա երևում էր տրված հարցերից և դիտարկման օբյեկտի վրա կենտրոնացած ուշադրությունից:
  • 5. Շատ երեխաների հարցերը հետևյալն էին. «Որտե՞ղ են ձմեռում բութերը», «Ի՞նչ են ուտում»:
  • 6. Հանելուկներն ու մանկական ոտանավորներն օգնեցին ուսուցչին հետաքրքրություն առաջացնել երեխաների մոտ:
  • 7. Ուսուցիչը երեխաներին հրավիրեց տեսնելու, թե ինչպես է շարժվում տիկինը, նպատակ ունենալով երեխաներին հետագա դիտարկմանը:

բջջային խաղ

  • 1. «Անտառային արահետ» բացօթյա խաղը համապատասխանում է երեխաների տարիքին և սեզոնին (այն անցկացվում էր գարնանային տաք օրը):
  • 2. Այս խաղը ծանոթ էր երեխաներին:
  • 3. Ուսուցիչը միայն օգնեց ինձ հիշել կանոնները: Իսկ խաղի ընթացքում հետեւել եմ դրանց ճշգրիտ իրականացմանը։
  • 4. Ուսուցիչը երեխաների մոտ զարգացրել է փոփոխվող հանգամանքներին հարմարվելու ունակությունը:
  • 5. Առաջին ղեկավարն ընտրվում էր ոտանավորով, որը երեխաները պատրաստակամորեն առաջարկեցին: Այնուհետև առաջնորդն ընտրվել է դաստիարակի կողմից։ Ընտրությունը ընկավ երեխայի վրա, որում ուսուցիչը վստահ էր, որ նա ճշգրիտ կհաղթահարի իրեն տրված դերը:
  • 6. Խաղը կրկնվել է 4 անգամ.
  • 7. Երեխաները հաճույքով հավաքվել էին խաղալ արդեն ծանոթ ու, ըստ երեւույթին, մոռացված խաղ։
  • 8. Այս խաղը չի պահանջում ատրիբուտների առկայություն:
  • 1. Զբոսանքի ժամանակ ուսուցչուհին օգտագործել է կենցաղային աշխատանքի տեսակը.
  • 2. Բոլոր աշխատանքային հանձնարարությունները համապատասխանում էին երեխաների տարիքին. Աշխատանքային առաջադրանքները երեխաների համար իրագործելի էին և կատարվում էին հաճույքով։ Քանի որ ուսուցիչը այդ ընթացքում օգտագործել է տարբեր մանկական ոտանավորներ:
  • 3. Երեխաները տեղում մաքրեցին չոր ճյուղերը: Աշխատանքային գործունեությունն իրականացնելու համար դաստիարակը նրանց բաժանեց ձեռնոցներ և նշեց, թե ինչու պետք է դրանք կրել։
  • 4. Երեխաները գոհ էին իրենց աշխատանքի արդյունքներից և պատրաստակամորեն կիսվում էին ուսուցչի հետ կատարված աշխատանքի մասին իրենց տպավորություններով:

Անհատական ​​աշխատանք երեխաների հետ, աշխատանք շարժումների զարգացման վրա

  • 1. Ուսուցիչը 5 հոգուց բաղկացած երեխաների խմբի հետ աշխատել է բարելավել երկու ոտքերի վրա ցատկելը ոտքերի միջև սեղմված առարկայով:
  • 2. Դրա համար օգտագործվել են գնդակներ:
  • 3. Ուսուցիչը ընտրեց երեխաներին՝ կենտրոնանալով նրանց ֆիզիկական պատրաստվածության մակարդակի վրա, որպեսզի համախմբվի ցատկելու այս տեսակը:
  • 4. Կատարված աշխատանքի արդյունքներն ակնհայտ էին. Ուսուցչուհին գոհ էր իր կատարման որակից։

Զբոսանքի ժամանակ ակտիվություն խաղացեք

  • 1. Ուսուցիչը երեխաներին առաջարկեց խաղալ իրենց խաղալիքներով և շարժական նյութով:
  • 2. Բոլոր խաղալիքները սեզոնին էին:
  • 3. Անկախ խաղային գործունեության սկզբում դաստիարակը ստանձնեց ուղեցույցի դերը: Եվ նաև երեխաներին տվեց գործելու լիակատար (վերահսկվող) ազատություն:
  • 4. Բայց երեխաների ազատությունը հարաբերական է. Այս պահին լուծվեցին հետևյալ խնդիրները. 1) երեխաները սովորեցին կազմակերպել իրենց գործունեությունը. 2) ուսուցիչը վերահսկել է երեխաների հարաբերությունները և բացահայտել նրանց նախասիրությունները:
  • 5. Երեխաներն ունեն խաղալու համար անհրաժեշտ բոլոր հմտությունները:

Զբոսանքի ավարտը

  • 1. Այս մասին ուսուցիչը զգուշացրել է երեխաներին զբոսանքի ավարտից մի քանի րոպե առաջ։ Նա հիշեցրեց ինձ հավաքել խաղալիքներ և սարքավորումներ: Այնուհետև նա մատնանշեց, որ երեխաները կանգնել են սյունակի մեջ զույգերով (տղա և աղջիկ):
  • 2. Երբ երեխաները գնացին խումբ, ուսուցիչը փոքրիկ եզրակացություն արեց՝ երեխաներին տալով հարցեր՝ «Ո՞ւմ էիք նայում այսօր», «Իրենց դուր եկավ զբոսնելը» և այլն:
  • 3. Նախքան սենյակ մտնելը նա երեխաներին հիշեցրեց, որ սրբեն ոտքերը և ինչպես վարվեն։ Հանդերձարանում դաստիարակն ու օգնականը հոգացել են, որ բոլոր երեխաները փոխեն իրենց հագուստը և ցուցաբերեն անհրաժեշտ օգնություն։ Հետո բոլոր երեխաները լվացին ձեռքերը և նստեցին հաց ուտելու։


Վերադարձ

×
Միացե՛ք perstil.ru համայնքին:
Կապի մեջ՝
Ես արդեն բաժանորդագրված եմ «perstil.ru» համայնքին